יוזמה ויצירתיות הם המפתח לשינויים - ראיון עם מוטי ברנוביץ

 

כבר למעלה מ-20 שנים ששיטת חיפוי אחת שולטת ללא עוררין בענף הבנייה – מקצה לקצה. כולכם מכירים את השיטה, כולכם עובדים איתה, אבל עד כמה אתם מכירים את הפיתוח היצירתי, שענה על אתגר ספציפי וחולל מהפכה של ממש בענף הבנייה? מוטי ברנוביץ , שהמציא ויישם את השיטה לפני כ 40 שנה , התייצב לראיון ייחודי ל-CivilEng על התפתחות השיטה, על טכנולוגיות חדשות ועל עתיד הענף.

 

שיטת ברנוביץ הינה שיטת בנייה שפותחה בשנות ה-80, אילו שיטות בנייה היו מקובלות לפני כן ?

שיטת ברנוביץ החליפה למעשה את השיטות שהיו מקובלות עד אז לחיפוי - שיטה ידנית יבשה ללא טיט מקשר עם עוגנים, שיטה רטובה על גבי טיט. בשיטות יקרות ולא בטיחותיות אלו, השתמשו בפיגומים סביב כל שטח חזיתות הבניין. שיטה יקרה נוספת היתה באמצעות אלמנטים טרומיים - פריקסטים שהובלו ממפעלים לבניין והורכבו באתר באמצעות מנופים כבדים.  

 

בתמונה: מר מוטי ברנוביץ

 

מדוע עלה הצורך בפיתוח פתרון חדש ועל איזה אתגר הוא בא לענות ?         

השיטה פותחה ויושמה על ידי  כתוצאה מצרכים שעלו בשטח. בשנות ה- 80 החלה בנייה רוויה מואצת של מגדלי מגורים, רבי קומות - בדרישה לחיפוי קירות חוץ בציפוי קשיח. השיטות הקודמות לא התאימו מבחינה בטיחותית וכלכלית.  בשיטה שפיתחתי  -בניית קירות נושאים חיצוניים בו זמנית עם החיפוי החיצוני שלהם -התאפשר חיפוי יעיל ובטיחותי בגובה רב תוך חיסכון משמעותי בלוח הזמנים ובעלויות. השיטה קידמה בנייה מהירה שתאמה את דרישות התקופה (גלי עלייה מארצות רבות ובמיוחד מברית המועצות).

 

מהן החלופות לאיטום ובידוד הבניין בשיטת ברנוביץ ?  

לאחר הרכבת אריחי החיפוי ואטימתם ניתן להוסיף שכבת בידוד/אוורור בגב האריח. שכבת הבידוד חסינת אש כגון צמר סלעים דחוס מתבצעת על שטח כל הקירות המחופים בידוד חיצוני מסוג זה יעיל אנרגטית וחסכוני יותר מאשר בידוד פנימי. בשלב עבודות הגמר ניתן לבצע בקיר הפנימי קיר בלוקים או קיר גבס.

 

בתמונה: תוספת בידוד ואיוורור חיצוניים  בשיטת ברנוביץ

 

כיצד ניתן באמצעות הלמנוע פגיעה באריחים ו/או נפילתם ?

הבקרה היא מרכיב משמעותי וקריטי בתהליך. משמעותית במיוחד היא הימנעות מקיצורי דרך כדוגמת הנפת תבניות מלאות באריחים מקומת הקרקע לקומת העבודה. את הרכבת האריחים על גבי התבניות יש לבצע בקומת העבודה. כך, מצטמצמים הסיכויים לכשלים תזוזת ושבירת אריחים ועוגנים במהלך ההנפה, מתאפשרת בקרת איכות על סידור אחיד ומוקפד של האריחים עם העוגנים, בדיקה שכל ווי העיגון נמצאים במקומם. אמצעי מניעה נוסף הוא ציפוף בטון על ידי שימוש בעלוקות על גבי התבנית החיצונית ולא באמצעות מרטט מחט. באופן כזה ניתן לשמור ביתר יעילות על שלמות האריחים ולהימנע מסדיקתם.

 

האם פיתחת חידושים נוספים בתחום הבנייה בכלל והחיפוי בפרט ?                      

על מנת ליעל את אופן עבודת החיפוי היבשה המקובלת פיתחתי כמה שיטות "חצי יבשות" המותאמות לבתים חדשים בהקמה ולבתים ישנים עם קירות חוץ מחופים שדורשים תיקון /חידוש (פסיפס, שפריץ דהוי ומלוכלך, אריחי אבן שנפלו או בסכנת נפילה).

האם תוכל לפרט ?

בקירות קיימים ישנים ניתן להשאיר את  הטיט הקיים וגם חיפויי צבע, פסיפס, שפריץ או כל ציפוי שקיים על קיר הבניין. על גבי הקיר כמו שהוא מרכיבים מסילות פח מגולוון או נירוסטה, אנכיות ומחוררות בצורת טרפז. ממלאים טיט עשיר ומצמידים את האריחים המוכנים (עם חורים לעוגנים) למסילות באמצעות עוגני נירוסטה. בקומה עליונה - הוספת אלמנט כיסוי מוגבה המאפשר אוורור לכל גובה הבניין (Copping). שיטה נוספת מתאימה לבניית קירות חדשים. בשיטה זו, פסי קלקר מוכנים בצורת טרפז מושמים בתבנית היציקה החיצונית. לאחר יציקת הבטון ופינוי התבנית מפנים את הקלקר. בתעלה הטרפזית שנוצרה, לאורך כל הקיר, ממלאים טיט עשיר (בטון) ומצמידים את האריחים עם עוגני נירוסטה. ניתן גם להשתמש בבלוקים מתועשים מוכנים עם תעלות טרפזיות. השיטות האלו יעילות יותר מהשיטות הקיימות, משפרות את הבידוד והאוורור של קירות הבניין ובנוסף הן בטוחות יותר ואמינות יותר לאורך זמן.

 

 

 

כיום בישראל נבנים רבי קומות המתנשאים לגובה עשרות קומות, האם השיטה עדיין תקפה עבורם ?

כן, בוודאי. השיטה הוכיחה את עצמה כמתאימה לבנייה העכשווית הגבוהה. פיתוחה של השיטה, בשנות ה- 80 , הביא לתפנית חדשנית ופורצת דרך ומאז ועד היום היא השיטה היעילה והמקובלת ביותר לבניית רבי קומות - כולל בניינים של עשרות קומות. מבחינה בטיחותית חשוב ביותר להרכיב את האריחים בקומת העבודה כפי שאני עשיתי. לצערי נהיה מקובל להרכיב את האריחים בקומת הקרקע ולהניף את התבנית כשהיא מלאה. נוהג זה פסול מבחינה בטיחותית. כאשר התבנית מונפת לקומת העבודה כשהיא ריקה קל לפלס ולישר אותה. הנחת האריחים "במקום במקום" בקומת העבודה היא הדרך לביצוע מבוקר המונע כשלים והמבטיח שלמות האריחים בטווח הארוך . 

 

האם ישנו פטנט על שיטת ברנוביץ ?

כאמור השיטה פותחה תוך כדי עבודה באתר. פרויקט של 120 יחידות דיור, בשכונת רמת אביב ג', עם דרישה לחיפוי קשיח (אבן) לקירות החוץ. מתוך דאגה לביטחון ואמינות הבנייה הגעתי למסקנה שהשיטות המקובלות לחיפוי קירות חוץ לא יתאימו לדרישות הפרויקט החדש. הצורך ביעילות ויצירתיות הביאו אותי לפתח וליישם שיטה אחרת. השיטה תפסה תאוצה ואומצה על ידי רבים אחרים.

האם השיטה אומצה בארצות נוספות ?  

עדיין לא.. באופן מפתיע למדי ..

 

 

כאחד מחלוצי החדשנות בענף הבנייה בארץ, מה דעתך על התפתחות החדשנות, התמורות והשינויים החלים בענף בארץ ובעולם ?

עולם הבנייה הוא עולם שמרני יחסית ובכל זאת עם השנים חלו התפתחויות מעניינות  בתחום הבנייה הירוקה, הבנייה הקלה,  ברב גוניות של חומרי הבנייה וכמובן בהגדלת הבטיחות וההתייעלות. אחת התמורות המשמעותיות ביותר שאני רואה לנגד עיני היא המעבר משימוש באריח טבעי לאריח מתועש. בשנים האחרונות שדרגתי והתאמתי את השימוש בתבניות שיטת ברנוביץ לאריחים מתועשים כגון גרניט פורצלן ואלומיניום המתאימים בעיקר לחיפוי בניינים רבי קומות (אגב, פיתוח זה מגובה בפטנט רשום).

היתרונות של האריחים המתועשים על פני אריחים טבעיים הם רבים:

  1. בקרת איכות וטיב - איכות קבועה ומבוקרת, כשמדובר בכמויות גדולות יתרון זה משמעותי מאד הן מבחינה בטיחותית והן מבחינה כלכלית (אין איבוד חומר)
  2. רב גוניות - האריחים המתועשים ניתנים לייצור בגדלים, טקסטורות וצבעים שונים. הבחירה בגוון והגיאומטריה של האריחים לחיפוי הקיר החיצוני של הבניין מאד מגוונת ואינה מייקרת אותו
  3. חוזק אחיזה גבוה - ניתן להתאים את העוגנים, באופן מחושב, ספציפית לגודל האריחים, לקומה ולמיקום הגיאוגרפי של הבניין
  4. תקן ישראלי - האריחים המתועשים מותאמים לדרישות התקן (חוזק, ספיגות, שחיקה). גודל האריח אינו תלוי בעוביו, ניתן להשתמש באריחים גדולים מאד ללא צורך בעיבוי האריח
  5. יעילות אנרגטית - חיפוי באריח מתועש, בתוספת שכבת בידוד /אוורור, יעיל וחסכוני יותר מבחינה אנרגטית.

 

בתמונה: הצד החזיתי של עוגן באריח גרניט פורצלן

בתמונה: העוגן בצד האחורי של אריח גרניט פורצלן 

 

כיצד לדעתך ניתן להוביל שינוי בתרבות הבטיחות המקצועיות והאיכות בענף הבנייה ?

לדעתי יש להקצות משאבים למינוי אחראים לבטיחות ואיכות. שימוש בטופסי בקרת איכות ובטיחות בשלבים רבים ככל האפשר המאושרים על ידי גורמים מוסמכים. בבנייה בכלל ובשיטת ברנוביץ בפרט, חשוב מאד להימנע מקיצורי דרך חסרי אחריות. תוכניות לימוד והכשרה המקדמות יוזמה ויצירתיות, הם המפתח לשינוי.

 

 

על המחבר
הוספת תגובה
תגובות

אין תגובות

על המחבר

רק למשתמשים רשומים גישה מלאה לכל ישומי האתר !

על מנת ליהנות מכל הפיצ'רים והשירותים אותם אנו מציעים בפורטל החדש - מומלץ לבצע הרשמה קצרה ולנהל כרטיס אישי (ניתן גם באמצעות היוזר בפייסבוק).

ההרשמה והשימוש בתכני הפורטל ללא עלות !

הירשםהתחבר

לחצת על "סל המשרות"

רק למשתמשים רשומים גישה לסל המשרות

אנו ממליצים לכם להירשם או להתחבר לאתר כדי ליהנות ולייעל את תהליך חיפוש העבודה.

משתמש שאינו רשום רשאי לשלוח קורות חיים לכל משרה בנפרד.

חזרה ללוח הדרושים | הירשם | התחבר