ממטרד למשאב - מפסולת למוצר

החלטת הממשלה 2927 משנת 2003 החלה מדיניות ברורה של מחזור פסולת הבניין ושימוש בחומרים ממוחזרים על ידי הגופים הציבוריים.

מטרת ההחלטה הינה מניעת כרייה וחציבה מיותרים ושמירה על משאבי הטבע היקרים.

ענף הבנייה הינו יזמי ופרטי ברובו וככזה, האינטרס הכלכלי הינו החשוב ביותר להמשך קיומו.

מאידך, הפעילות הכלכלית מחויבת להתנהל על פי חוק ולכן על פסולת הבניין להגיע ליעד חוקי בלבד- אתר מחזור או הטמנה מורשים ע"י המשרד להגנת הסביבה.

 

מטרת המחזור

השלכת פסולת בניין בשטחים פתוחים מהווה את אחת הבעיות הסביבתיות הקשות במדינת ישראל.

על פי הערכות המשרד להגנת הסביבה, כמות פסולת הבנייה המיוצרת בישראל בשנה עומדת על כ-6.2 מיליון טון. נתון זה עודכן, בפעם האחרונה, בשנת 2011 ועל פי הערכת הגורמים המקצועיים בענף, ההיקף של הפסולת בפועל גדול בלמעלה 20%.

על אף הכמויות האדירות של פסולת הבניין המיוצרת בישראל, מרביתה אינה מגיעה לאתרים מחזור ולמרבה הצער מושלכת בשטחים פתוחים או מוטמנת בקרקע.

משמעות ההשלכה הפיראטית הינה עלות כספית אדירה שתיאלץ מדינת ישראל לשלם לטובת הטיפול בפסולת זו בתנאים קשים.

מנתונים סטטיסטיים ממחקרי המשרד להגנת הסביבה, ניתן להיווכח כי היקף הפסולת שהושלכה בצורה פיראטית, בעשורים האחרונים, נאמדת בלמעלה ממאה מיליון טון. עוד עולה מנתונים אלו כי עלות הטיפול העתידי בפסולת, מידי שנה, הינה מאות מיליוני שקלים.

במצטבר, העלות הנדרשת לפתרון כולל בפסולת שהושלכה באתרים לא חוקיים, במהלך העשורים האחרונים, מוערכת היום בלמעלה מ-5 מיליארד ₪.

לאחרונה תוקן חוק שמירת הניקיון והמשוואה החוקית השתנתה: "המזהם משלם".

יזם, בונה ו/או מנהל תאגיד בחברה עירונית נושאים באחריות ובעלויות של הנזקים לסביבה. מנהלים ברשויות או בחברות עירוניות המעבירים את האחריות לקבלן הפרויקט המשליך פסולת באתר לא חוקי, עלולים למצוא את עצמם עומדים בפני כתב אישום בגין עבירה פלילית על כך המשתמע מכך.

פרמטר נוסף אליו יש להתייחס ב הוא המשבר הקרב ובא בנושא חומרי הכרייה והחציבה בישראל ובעתודות ההטמנה. מחקרים שנעשו על ידי משרדי הממשלה מעלים כי לקראת סיום העשור צפוי מחסור חמור בחומרי הגלם לענף הבנייה.

ענף הבנייה צורך למעלה מ-50 מיליון טון חומר גלם בשנה. בעוד שמחצבות רבות מסיימות את תקופת זיכיונם במהלך העשור הקרוב ומחצבות שקרובות לנק' הצריכה ולמרכזי האוכלוסין נסגרות או מצמצמות פעילות עקב התנגדויות תושבים, צפי העלאת המחירים של חומרי הגלם לבנייה הולך וגובר. תהליך זה כבר החל באזור הצפון ומתפשט בימים אלו לכיוון המרכז.

ניצול נכון של כל חומרי הגלם לשימוש שני ואף שלישי ויותר, הינו הפיתרון האידיאלי למצב הקיים. ניצול של 10 מיליון טון חומרים ממוחזרים בשנה, יצמצם את הכרייה והפגיעה במשאבי הטבע ב-20% .

לעומת זאת, התעלמות מאופציית המחזור והשימוש בחומרים הממוחזרים, תוביל לנזקים כלכליים ותקדם את המשבר בתחום חומרי הבנייה.

תכנון נכון ושיתוף פעולה של הגורמים הרלוונטיים במשק ימנע את ההפסד הכלכלי ויהפוך את פסולת הבנייה למשאב שלא יסולא בפז הן מדינה והן לאדם הפרטי.

אסור לנו, כאזרחים במדינת ישראל, לאפשר למצב להימשך במתכונת המתרחשת היום בה פוגעים במשאבי הטבע ומזהמים את הסביבה. הכתובת כתובה על הקיר באותיות קידוש לבנה. בעוד שהשיטה, הטכנולוגיה, הידע והכלים קיימים נותר רק הרצון, שיתוף הפעולה והעשייה של כלל
הגורמים.

תהליך המחזור המייצר חומרים ממוחזרים איכותיים ותקניים לסוגיהם באזור הגיאוגרפי הסמוך למקור הפסולת הוא הפיתרון. הפיכתה של פסולת הבניין ממטרד למשאב כבר במקום היווצרה או בסמוך לו. כך נוכל לצמצם פליטות ומזהמים עקב חסכון בתהליכי שינוע מיותרים אל אתרי הטמנה
מרוחקים ואת התייקרות עלות הבנייה.

בנוסף, נצמצם תהליכי חציבה וכרייה מיותרים לשימושים שהחומר הממוחזר מתאים להם ומצוי בעלות נמוכה משמעותית מעלות הפגיעה בטבע והשימוש בחומרי גלם טבעיים ובתוליים.

טיפול יזום באתרים בהם הושלכה פסולת פיראטית, כשהמטרה הינה ניצול חומרי הגלם בצורה מיטבית, מוזיל בצורה משמעותית את עלות הטיפול בפסולת זו. מחד, אפשרות פינוי השטחים הציבוריים לבנייה, לפארקים ולשימושים שונים ומאידך, ניצול חומרי הגלם הממוחזרים בצורה מיטבית תוך שמירה על ייצור חומרים איכותיים, חזקים ונוחים לשימוש.

הטכנולוגיה הקיימת היום בתהליך המחזור, מאפשרת ביצוע הפרדת הפסולת מהחומר המינראלי בצורה מיטבית, תוך עמידה בכל התקנים הנדרשים ומייצרת חומרי בנייה ותשתית לסוגיהם הנוחים לעיבוד ולשימוש ומקבילים לחומר טבעי לכל דבר ועניין.

לעיתים, החומר הממוחזר אף מכיל תכונות המשפרות את איכות החומר והתאמתו לייעוד הספציפי אליו כוון המחזור, כדוגמת מצע ב' או ג' בהתאם לתקן 1886, המכילים תכונות מכאניות העולות באיכותם על חומר טבעי מקביל.  התוצאה הינה חיסכון כספי ניכר תוך השגת מטרות נוספות של איכות החומר, איכות הסביבה ועוד.

נושא הערך הכלכלי של המחזור מכיל בתוכו קונצנזוס של כל הגורמים הרלוונטים העוסקים במלאכה.

על אף שקיימת מחלוקת על היקף החיסכון הכלכלי למדינה, עד כה לא הוצגה עמדה רשמית המדברת על חיסכון הנמוך מ 300 מיליון ₪ וזאת מבלי לכלול מרכיבי חסכון של עומסי תנועה, חסכון בהקמת תשתיות, הקמת תעשיות מחזור נילוות לחומרים השונים מתוך זרם הפסולת כדוגמת פלסטיק, ניילון, עץ נייר ועוד.
תהליך מחזור יעיל ונכון יכול להיות להועיל לענף משמעותית בכל מדינה בכל סדר גודל ועל אחת כמה וכמה למדינת ישראל שאינה משופעת במשאבי טבע.

גם פרויקטים שונים של בנייה הירוקה שעד עתה נתפסת לכאורה כבנייה יקרה, יוזלו משמעותית במידה ויעשה שימוש בחומרים ממוחזרים בהיקף נרחב. מגמה שכזו תוזיל את הבנייה ותהפוך את ענף הבנייה הירוקה לענף עיקרי, ענף בעל מטרה של שימוש בחומרי בנייה ממוחזרים כמדיניות.

אין עוררין שכבר היום קיימת האפשרות להימנע מפעילות לא חוקית של טיפול בפסולת ויחד עם זאת לחסוך סכומי עתק תוך הפיכת הפסולת לחומרי גלם איכותיים, חומרי בנייה איכותיים וליהנות מהרווח הכלכלי ובעיקר מעולם ירוק יותר לדורות הבאים.

 

שיטות

בארץ קיימים מס' אתרי מחזור בפריסה גיאוגרפית כשהגדולים מביניהם מגיעים לכושר קליטה ומחזור של כ-1,000 טון פסולת ביום.

באתר המחזור הקבוע, מתבצע הליך קליטה ומחזור פסולת בצורה מוסדרת ומובנית.

תחילה, הפסולת היבשה המתקבלת מופרדת לסוגים שונים: פסולת שיפוצים והריסות, פסולת תעשייתית, עודפי עפר, אסבסט וצמיגים וזאת על מנת להקל על תהליך המחזור ולקבל תוצר איכותי.

תהליכי הייצור והמחזור מתבצעים באמצעות מיון ראשוני והפרדה של חומרים לתעשיות המחזור השונות (עץ, פלסטיק, ניילון, מתכת, נייר וקרטון, פסולת שאינה ראויה למחזור ומועברת להטמנה).

לאחר מכן מתבצעת גריסה של החומר המינראלי, ניפוי החומר הגרוס, הפרדה לפרקציות שונות, ערבוב ולבסוף, ניפוי נוסף בהתאם לדרישת הלקוח.

פארק מחזור "הסירה" בניהולה של חברת 'בני וצביקה' , מקיים בנוסף תהליך מחזור מתקדם באמצעות שטיפה והפרדה על מנת לקבל מוצר איכותי המשמש לכל תעשיות הבנייה, כולל שימוש בשיעור ניכר בתערובת בטון קונסטרוקטיבי.

מפעל השטיפה בהרצלייה הינו בין הבודדים ואולי אף הראשון מסוגו בעולם המאפשר מחזור כל חומרי הגלם המופקים מהתהליך שפורט לעיל. תהליך השטיפה משביח את החומרים ומפריד את החומרים הזרים עד לרמת האיכות והניקיון הנדרשים לעמידה בת"י 3 כחומר טבעי. חומרים אלו משמשים גם לבנייה ולא רק כחומרי תשתיות ומילוי.

כאמור, לפי הדרישות הקיימות בת"י 3 עולה כי החומר מתאים לשימוש כחומר גלם לתעשיות השונות. החומר הינו תוצר של גריסה, כנדרש בתקן, מקורו בחומרים טבעיים, כאשר החומרים הזרים האסורים על פי התקן סולקו ממנו בתהליך המחזור עד לקבלת המוצר הסופי.

שיעור המחזור בפארק מחזור "הסירה" הינו למעלה מ-90% מתוך זרם הפסולת המגיעה לאתר הכולל את שלל סוגי פסולת הבניין. רמת המחזור בפארק שווה ואף עולה על המדינות המתקדמות במערב אירופה.

החברה מפעילה בנוסף לפארק המחזור גם מערכים ניידים מהמתקדמים בעולם לגריסה, ניפוי, הפרדה ומחזור פסולת בנייה ברמה גבוהה ביותר באתר הלקוח. את המערך מפעילה החברה תוך עמידה בתקנים ובדרישות הגורמים המוסמכים לרעש ואבק.

תוצרי המחזור של החברה נבדקו ונחקרו ונמצאו איכותיים ועומדים בדרישות המפרטיות, עפ"י התקנים הקיימים ובהתאם למדיניות המשרד להגנת הסביבה.

המחזור באתר הלקוח מתאפשר באמצעות ציוד ומכונות ניידות המותאמים לעבודה כמערך מושלם.

הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת הקמת מפעל מחזור נייד, תוך שעות ספורות בלבד, חסכון באנרגיה תוך שימוש באנרגיה שיורית מהמכונות הגדולות המהוות מקור אנרגיה למכונות הנלוות.

מערך המחזור הנייד של החברה בעל כושר ייצור של עד 200 טון בשעה, בהתאם לסוגי הפסולת ורמת המחזור הנדרשת.

בנוסף מפעילה החברה מפעל תערובות בטון ירוקות בלעדי מסוגו על בסיס החומרים הירוקים. מפעל זה בעל הסמכה לייצור בטון ומספק תערובות בטון ירוקות, איכותיות במחירים אטרקטיביים ובאופן ידידותי לסביבה.

בימינו, כאשר מחירי הדלק מרקיעי שחקים ועתודות ההטמנה במדינה הולכות ומצטמצמות, פתרונות המחזור מאפשרות ללקוח לחסוך בהוצאות ההטמנה ובמקרים של מחזור באתר הלקוח גם במחירי ההובלה.

 

תוצאות

כאמור, כחלק מהמגמה הירוקה שצוברת תאוצה, עולה החשיבות בשימוש בחומרים ממוחזרים לתשתיות ולבנייה. המטרה של צמצום הפגיעה בטבע ושמירה על עולם טוב ונקי יותר תתקיים במידה והבונים, המתכננים והיזמים יפעלו לפי חוק שמירת הניקיון ובהתאם להחלטת הממשלה.

שימוש בחומרי בנייה ממוחזרים מצמצם פליטת פחמן, מקטין באופן משמעותי פגיעה במשאבי טבע יקרים שחסרים במדינתנו, חוסך למזמין כסף רב ומעניק שימוש בחומרים איכותיים, ידידותיים לסביבה הניתנים לשימוש הן בתשתית והן בבנייה.

למקבלי ההחלטות בפרויקטים שונים יש את האפשרות לחסוך כסף רב ולשמור על סביבה ירוקה וזאת מבלי לפגוע באיכות העבודה והחומר.

החומרים המיוצרים בתהליך המחזור לפרויקטי תשתית ובנייה הינם מצע ב', מצע ג' (נברר) המיוצרים לפי תקן 1886, חול לריפוד צנרת ובנוסף, אגרגטים איכותיים כגון: חול שטוף ירוק לתעשיות הבטון לריצוף ולתעשיות הנלוות ושומשומית שטופה לריצוף ולתעשיות. החומרים הממוחזרים המיוצרים על ידי חברת בני וצביקה מיוצרים לפי התקנים הייעודיים המאפשרים שימוש בחומר ממוחזר 1629 ותקן 5566, כמו גם עמידה בדרישות ת"י 3 למוצרים השטופים.

החברה מרחיבה את פעילותה גם למחזור חומרים נוספים מתוך זרם עודפי החפירה, ולהפקת מוצרים כדוגמת אבן כורכרית שטופה לשימושים שונים לתעשיית האלמנטים הכורכריים, מחזור עודפי החפירה מקידוחי הבנטונייט, הרחבת השימוש בחומרים ממוחזרים למילוי מתחת לריצופים מיוחדים, בפרקציות השונות: שומשומית, שומשום, עדס, פוליה, בקאלש לבורות חילחול ונקזים ועוד.

תכונות רבות שנתגלו בחומר הממוחזר ועדיין לא באו לידי ביטוי בתעשייה דורשות הליכי פיתוח ומעקב על מנת להגיע למוצר איכותי, לאפשר ניצול התכונות שנתגלו ולהכניסן מראש אל הליכי התכנון, על מנת להלך על קרקע בטוחה ולהפיק את הערך המוסף מפסולת הבניין.

נוסף על כך, מחקר יעיל ומתקדם יביא תוך זמן קצר ליישום היתרונות שנמצאו עד עתה כדוגמת משקל מרחבי של תערובת בטון מחומר ממוחזר שנמצא נמוך בשיעור ניכר מתערובת מחומר טבעי.

התחשבות בתכונה זו בהליך התכנון תוביל לחסכון משמעותי בקונסטרוקציית המבנה.

דוגמא נוספת ליתרונות החומר הממוחזר שנמצאו במחקר הינה תכולת הפחמן הגבוהה שהוא מכיל.

תכונה המועילה להארכת קיים הבטון. בעקבות כך, שילוב של חומר ממוחזר לתערובות בטון יביא לתועלת כלכלית אדירה למשק ומנוף כלכלי אדיר לתעשיית המחזור ולצמיחה ירוקה.

 

מסקנות

הכרה, מודעות, שיתוף פעולה, שילוב של כל הגורמים הרלוונטיים החל מהגורמים הרגולטורים, אקדמיה וגופי מחקר, גופים ציבוריים כיזמים וכצרכנים, יזמים פרטיים, תעשיות לסוגיהן, קבלנים ובונים, יביאו למימוש הפוטנציאל בתוך זמן קצר.

אין כל ספק שמחזור ושימוש בתוצרי פסולת הבניין יהווה מנוף לצמיחה ירוקה כאן ועכשיו.

אין כל צורך בהמתנה ארוכה, אין צורך בבנייה של יש מאין. התשתית הקיימת מאפשרת לפעול בקצב מהיר לאלתר.

המהלכים הנדרשים, כפי שפורטו לעיל, ניתנים להשגה תוך כדי תנועה.

ביצוע של מחקר, פיתוח, יישום, תקינה משלימה, בניית תשתיות ומערכים נוספים ושיפור מתמיד יכולים להיעשות בבד עם ניצול המשאבים והחומר הקיים והפיכת המטרד למשאב.

תגיות
הוספת תגובה
תגובות

אין תגובות

על המחבר

רק למשתמשים רשומים גישה מלאה לכל ישומי האתר !

על מנת ליהנות מכל הפיצ'רים והשירותים אותם אנו מציעים בפורטל החדש - מומלץ לבצע הרשמה קצרה ולנהל כרטיס אישי (ניתן גם באמצעות היוזר בפייסבוק).

ההרשמה והשימוש בתכני הפורטל ללא עלות !

הירשםהתחבר

לחצת על "סל המשרות"

רק למשתמשים רשומים גישה לסל המשרות

אנו ממליצים לכם להירשם או להתחבר לאתר כדי ליהנות ולייעל את תהליך חיפוש העבודה.

משתמש שאינו רשום רשאי לשלוח קורות חיים לכל משרה בנפרד.

חזרה ללוח הדרושים | הירשם | התחבר