מצוינות בבנייה היא לא סיסמה, היא דרך חיים

ענף הבנייה והתשתיות הישראלי הוא מן הטובים בעולם וללא ספק מוביל עולמי של איכות, קידמה וחדשנות, ויודע לעמוד במשימות שהוטלו עליו גם בעתות הקשות ביותר.

בגלל איכותו ותרומתו של הענף, הבנו בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ ובקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה כי הדרך להמשיך ולקדם את ענף הבנייה והתשתיות, ועל ידי כך את המשק הישראלי כולו, היא באמצעות הערכה פומבית גדולה למי שמשקיע באיכות הבנייה, ביצירתיות ובחדשנות. ככל ונעלה על נס את הדברים הללו, ענף הבנייה ידהר קדימה ויקח איתו את כל המשק הישראלי.

גם השנה ערכנו את תחרות מצוינות בבנייה ע"ש אורי דורי ז"ל, בה מוענקים פרסים לפרויקטים בעשר קטגוריות שונות בענף הבנייה והתשתיות, שבנייתם הסתיימה בשנתיים האחרונות. לתחרות הנוכחית הוגש מספר חסר תקדים של פרויקטים – כמאה פרויקטים שונים אשר עמדו לבחינת חבר השופטים שהורכב מנציגי משרד הבינוי והשיכון, מכון התקנים, המועצה לבנייה ירוקה, איגוד המהנדסים, התאחדות האדריכלים, לשכת שמאי מקרקעין בישראל וגופים נוספים.

 

 

1| בפרס הפרויקט ההנדסי בתחום התשתיות הכלליות זכתה חברת אולניק, על פרויקט שיקום הטיילת הצפונית בגן הלאומי מגדל צדק, שהפך לגן הלאומי השלישי בגודלו בארץ, שמוקף בטבע מרהיב וצופה אל מבצר היסטורי. הפרויקט, המשתרע על שטח של 30 דונם, נמשך כשנתיים בעלות של למעלה מ־50 מיליון שקלים, וכלל לא רק עבודות עפר, תשתיות, חציבה, סלילה, מים וכדומה, אלא גם עבודת שיקום אקולוגית מורכבת באתר בעל החשיבות הארכיאולוגית. העבודות בוצעו תוך התייחסות קפדנית לבעלי החיים ושמירה מירבית על הסביבה הטבעית. כמויות הפסולת האדירות במקום פונו בטכנולוגיות ירוקות, בשטח התבצעו עבודות גינון ליצירת הצללה טבעית, נסללה טיילת אופניים באורך שלושה קילומטר וחצי, ושוקמו בריכות החורף באתר.

 

2| בקטגוריית המבנה הציבורי זכתה חברת רם אדרת על בניית אצטדיון הוולדרום – אצטדיון ענק המשמש לאימונים ולתחרויות של אופני מסלול ואתלטיקה קלה. על פי חבר השיפוט, זהו "פרויקט יוצא דופן וייחודי מסוגו במזרח התיכון", כאשר ייחודו נובע בין היתר מכמות הברזל העצומה שהושקעה בו – 900 טון פלדה. האולם נבנה בצורה אמורפית וגיאומטריה מסובכת שהצריכה דיוק קיצוני, עבודות הנפה וריתוך.

 

3| בנוסף זכתה חברת רם אדרת גם בקטגוריית ההתחדשות עירונית תמ"א 38, והוכיחה כי תמ"א 38 יכולה להיות עלייה משמעותית ברמה. פרויקט המגורים מתאפיין באווירה אינטימית וקהילתית ברמת חיים גבוהה. הפרוייקט ממוקם בניסן כהן 3א-5א וכולל שני בניינים צמודים בעלי 18 יחידות מגורים, שנבנו בחומרי בנייה ירוקים ובשיטות בנייה ירוקות ואיכותיות.

 

4| בקטגוריית ההתחדשות העירונית פינוי בינוי זכתה חברת א.ליפמן על פרוייקט יהושע בן נון 49 בתל אביב. הבניין הפך בעזרת בנייה חכמה ועיצוב לחדשני ומודרני, תוך שמירה על קו הבנייה של הצפון הישן של תל אביב. הקבלן יצר ריאה ירוקה בלב תל אביב, והשתמש בין היתר בתבניות קלות וללא עגורן.

 

5| אחד הקריטריונים שמקבל בשנים האחרונות תשומת לב מרכזית בתחרות הוא הבנייה הירוקה. הפעם זכתה חברת תדהר שאף קיבלה דירוג בינלאומי לבנייה ירוקה, על קמפוס מייקרוסופט בהרצליה. הקמפוס, שנשען על חזון הקיימות של התאגיד העולמי, הוא בין המתקדמים בעולם במונחים אקולוגיים. הוא גם הראשון בישראל שקיבל את דירוג GOLD LEED v4 העולמי לבנייה ירוקה וחדשנית. על גג המבנה הותקנו פאנלים פוטו־וולטאים, המספקים חלק מצריכת החשמל של הבניין. המבנה מצויד במערכות מתקדמות לקירור אוויר שמצמצמות את השימוש במזגנים, בקמפוס יש מערכת ייצור מים מאוויר, מערכת למחזור מי המזגנים, מערכות מתקדמות לייצור עצמי של קומפוסט וגינה קהילתית הממוקמת על גג המבנה.

 

6| בקטגוריה אחרת של בניית מבנה שאינו למגורים זכתה חברת SGS על מתחם ויתניה. מתחם ויתניה החדשני מצטיין בנגישות ובעירוב שימושים הכוללים 5 מגדלים בני 35-42 קומות. הוא משלב אולמות תצוגה לרכבי יוקרה, שטחי מסחר נרחבים ומבני ציבור בשטח ענקי, על הקרקע ומתחתיה. גם בפן הסביבתי מצטיין הפרויקט, כפי שאמרו השופטים: "מעטפת המגדל בנויה ממערכת קיר מסך כפול מתקדמת וחדשנית המבטיחה נוחות תרמית, סינון קרינה מירבי ושליטה בתאורה טבעית".

 

7| כאמור גם פרוייקטי הנדסה ותשתיות גדולים השתתפו בתחרות, והשנה בקטגוריית פרויקט הנדסי בתחום התחבורה זכתה חברת דניה סיבוס על פרויקט הקו האדום של הרכבת הקלה. שתי מנהרות מקבילות באורך של שלושה קילומטרים נחפרו על ידי מכונות מיוחדות שיוצרו בגרמניה. המכונות מחוברות למערכת לוויינית המונעת טעויות, ולידן עבד מסוע מיוחד לפינוי העפר.

קטגוריות מבני המגורים התפצלו לשלוש: עשר קומות ומעלה, פרוייקטי מגורים ועד תשע קומות.

 

8| בקטגוריית מבנה מגורים של עשר קומות ומעלה זכה פרויקט "בריגה טאוורס" של חברת בריגה. מדובר בשני מגדלי יוקרה בהם 208 דירות ו 14,000 מ"ר של שטחי פנאי המשתרעים אל מול קו המים של נתניה. בין נימוקי השופטים על הזכיה: "בבנייה נעשה שימוש באמצעים טכנולוגיים חדשניים, הושם דגש על פיתוח אזורי ותכנוני סביבתי מתקדם, והיא מציעה טיילת שמורת טבע וחוף יפיפה"

 

9| מתחם המגורים הרצליה הילס של סיון ביצוע קטף את פרס מתחם המגורים בתחרות, לאחר שתואר בפי השופטים "ייחודי ונועז". הפרויקט כולל עשרה בניינים שבהם 600 יחידות מגורים. "עטיפת הבניינים בשכבה חיצונית גיאומטרית ושילוב הצבעים המודרני יוצרים מורכבות צורנית ומופע רב עניין", נימקו השופטים.

 

10| בקטגוריית מבנה מגורים עד תשע קומות זכה פרויקט אייקון (Icon) ברחוב אבן גבירול בתל־אביב של חברת ח.מיתר המשלב ניקיון ופשטות אסטטית עם חיבור למרקם ולרצף האורבני. קומפלקס המגורים בן שש הקומות בנוי בצורת ח' ומאכלס 35 יחידות מגורים, ונבנה תוך שימוש בחומרים ואלמנטים ברוח העיר הלבנה. "המבנה מתוכנן כקומפלקס בוטיק ייחודי המורכב משלושה אגפים החובקים גן סודי קסום, והתוצאה – מתחם מגורים המשלב בין תל־אביב הנוסטלגית לעיר ללא הפסקה", נכתב בנימוקים להענקת הפרס.

 

קרדיט צילום טקס: בועז עשתאי

 

לתמונות של הפרויקטים הזוכים היכנסו לכאן >>

 


 

על המחבר
הוספת תגובה

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
תגובות

אין תגובות

על המחבר

רק למשתמשים רשומים גישה מלאה לכל ישומי האתר !

על מנת ליהנות מכל הפיצ'רים והשירותים אותם אנו מציעים בפורטל החדש - מומלץ לבצע הרשמה קצרה ולנהל כרטיס אישי (ניתן גם באמצעות היוזר בפייסבוק).

ההרשמה והשימוש בתכני הפורטל ללא עלות !

הירשםהתחבר

לחצת על "סל המשרות"

רק למשתמשים רשומים גישה לסל המשרות

אנו ממליצים לכם להירשם או להתחבר לאתר כדי ליהנות ולייעל את תהליך חיפוש העבודה.

משתמש שאינו רשום רשאי לשלוח קורות חיים לכל משרה בנפרד.

חזרה ללוח הדרושים | הירשם | התחבר