Breezometer - לדעת את רמת זיהום האוויר בכל רגע נתון

זיהום אוויר נחשב כאויב שקט - בלתי נראה ובלתי מורגש, אך הורג 7 מיליון בני אדם מדי שנה על פי דוח של ארגון הבריאות העולמי, ו-2,500 איש בשנה בישראל על פי נתוני ה-OECD. נתונים אודות זיהום האוויר נמצאים אי שם במשרדי הממשלה ובדוחות ארוכים, ולאזרח הפשוט הרוצה לדעת אם זה זמן טוב לצאת לריצה, טיול או לקחת את הילדים לפארק אין שום אפשרות אמיתית ונוחה לבדוק בזמן אמת. בעולם בו כולנו רגילים לקבל נתונים במיקום הספציפי שלנו, בזמן אמת וכמובן בטלפון הנייד - חברת BreezoMeter הצליחה לעשות מהפך במידע על זיהום אוויר וביכולת של כולנו לצמצם את החשיפה המזיקה.

חברת BreezoMeter הישראלית מביאה עמה חדשנות מעולם הנדסת הסביבה ובריאות הציבור - אפליקציה חינמית למיפוי איכות האוויר בזמן אמת מביאה לראשונה לידיעת הציבור את מידת זיהום האוויר על פי מיקום ספציפי; האפליקציה מבוססת על אלגוריתם מתוחכם שמספק התראות בזמן אמת על זיהום אוויר גבוה במיקום המשתמש ובמיקומים מועדפים בצירוף הסברים נגישים - עד כמה רמת הזיהום מסוכנת, מה צריך לעשות וממה להימנע. בין מייסדי החברה - רויטל הנדלר, מייסדת אולג'ובס ושורה של יזמים בוגרי הטכניון שהבינו שאיכות החיים תלויה באיכות האוויר.

האפליקציה שואבת נתונים בזמן אמת מכ-300 תחנות ניטור אוויר הפזורות ברחבי הארץ ויוצר מפה מלאה של איכות האוויר במדינת ישראל. לראשונה יכול כל אזרח לדעת מה איכות האוויר שהוא נושם בכל רגע נתון - אימהות יוכלו לעקוב אחר זיהום אוויר חריג בבית הספר של הילדים או בפארק, אצנים יוכלו לדעת באיזה רחוב כדאי לרוץ, וחולי אסטמה יוכלו לדעת מתי לפתוח חלון.

חברת בריזומיטר, שהוקמה ע"י 4 מייסדים, שלושה בוגרי הטכניון: רן קורבר וזיו לאוטמן, מהנדסי סביבה, ואמיל פישר, מהנדס תוכנה, ורויטל הנדלר, מייסדת ומנכ"לית AllJobs לשעבר, שכיום עומדת בראש הדירקטוריון של החברה. החברה נמצאת אחרי גיוס Seed של 200,000 דולר מקרנות ההון סיכון-Jumpspeed של בן וינר ו-Entree capital. 

לאוטמן וקורבר הם בוגרי האקסלייטור של "סיפתח" מרכז היזמות הירושלמי, שם גילה מנהל המרכז שעל כל דולר שיושקע במיזם, הוא יניב 120 דולר בתרומה לחברה ע"י הפחתת ימי אשפוז, הפסד ימי עבודה, תרופות וכו'. במהלך הדרך הצטרפה אליהם, ועמית גיל מהנדס תוכנה בוגר הטכניון אשר הינו כיום המפתח הראשי בחברה.

החזון של בריזומיטר היא שאנשים יבדקו את איכות האוויר כמו שהם בודקים את מזג האוויר ובכך יהיה ניתן לשפר את בריאותם של מעל ל2 מיליארד אנשים ברחבי העולם.  המודעות לזיהום האוויר בישראל היא נמוכה לאין שיעור מבמדינות מערביות אחרות ואחת הסיבות לכך היא חוסר יכולת להרגיש ולראות מזהמים באוויר. בנוסף זה תחום שסובל ממחסור חמור בנתונים ברורים לציבור הרחב ועולה למודעות רק בעקבות פרסום דוחות חמורים של ארגונים כמו ה-OECD על המצב בישראל. האפליקציה אינה מציעה מהם הדרכים לצמצם את זיהום האוויר בישראל, אך לראשונה נותנת את האפשרות לכל אדם לדעת מה איכות האוויר בזמן נתון יחד עם פתרונות פשוטים להתמודדות וצמצום החשיפה המזיקה בעת זיהום אוויר גבוה.

וזאת רק ההתחלה בבריזומיטר: ישנן אלפי תחנות ניטור שמודדות את זיהום האוויר בלמעלה מ- 90 מדינות, ביניהן ארה״ב, מדינות אירופה, יפן וסין.  האפליקציה תושק גם בארה״ב כבר בקיץ הקרוב ועיקר הפיתוח העתידי מוקדש למכשור הלביש ולתחום הנדל״ן.

האפליקציה זמינה להורדה חינם עבור אנדרואיד - https://play.google.com/store/apps/details?id=app.breezometer

  • לאתר הבית של Breezometer - לחץ כאן