ערבבו את הטיח: ענף הבנייה זקוק לרבבות עובדים ישראלים

בשבוע שעבר פרסם קבינט הדיור את תוכניתו להקים תוך 23 שנים 1.5 מיליון דירות בישראל. מעבר לספקות אם בכלל יושג היעד השאפתני - המסקנה המיידית היא שיהיה צורך בכוח אדם רב בענף הבנייה הן בטווח הקרוב והן בטווח הרחוק.

סך הכל בענף כ-242 אלף עובדים: 186 אלף ישראלים, 46 אלף פלסטינים ועוד 10,000 עובדים זרים. העובדים הזרים מתחלקים לעת עתה כך: 3,200 סינים, 1,000 טורקים, 4,800 מולדובים ו-300 פועלים מרומניה.

מבחינת השכר הממוצע בענף, המצב מבלבל. הטענה הרווחת מצד הקבלנים היא שרצפים סינים מרווחים כ-25 אלף שקל בחודש, ואילו פועלים פלסטינים מדווחים על שכר של פרוטות. האמת היא באמצע - הרצפים הסינים שמרווחים על שכר כזה הם אלו שאחראים על כמה רצפים סינים, והפועלים הפלסטינים שמרווחים פרוטות הם בדרך כלל לא מקצועיים ומגיעים לעבודה מזדמנת.

ועדה מיוחדת של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצאה כי השכר הממוצע של מקצועות הבנאים בשנת 2015 עמד על 9,053 שקל ברוטו לחודש. מדובר בממוצע המקצועות הרטובים: טיוח, טפסנות, ריצוף וברזלנות, וכן בממוצע בכל הארץ של כל הפועלים, הן הזרים, הן הפלסטינים והן הישראלים בכל שנות הוותק. בשנת 2013 שכר אלו עמד על 8,306 שקל לחודש, כלומר מדובר על עלייה של כ-9% בשנתיים.

עוד מצאה אותה ועדה כי בשנת 2015 הרוויחו מנהלי העבודה בממוצע 11,473 שקל ברוטו לחודש, לעומת שכר של 9,797 שקל בשנת 2013 - עלייה של כ-17.2%.

בהתאחדות בוני הארץ מעריכים כי שכר הבנאים עלה מאז בכ-15% ושכר פועל מתחיל עומד כיום על 7,000 שקל ברוטו לחודש. שכר פועל מקצועי עומד על 11-13 אלף שקל בחודש. שכרם של מנהלי העבודה עומד על 15-25 אלף שקל בחודש.

בהסתדרות מתגאים כי עובדי ענף הבנייה זוכים לתנאי עבודה משופרים ולהגנות נדיבות במסגרת ההסכם קיבוצי ענפי. תנאים אלו חלים על כל העובדים - הן הזרים והן הישראלים - וביניהם חופשות ובדרגות ניהול גם הפרשה לקרנות השתלמות. כמו כן, שכר המינימום בענף גבוה בכ-7% משכר המינימום במשק וכיום הוא עומד על 5,300 שקל לחודש, ויקפוץ במקביל להמשך עליית שכר המינימום.

רק תבואו

ריכוז המאמצים כיום בענף הוא להכשיר מנהלי עבודה ישראלים. מנהלי עבודה חייבים להיות בעלי ניסיון בעבודת בניין פשוטה, וחייבים להיות בעל תעודת זהות כחולה, אולם עניין זה לא נאכף. ההערכה היא כי קיים כיום מחסור של כ-5,000 מנהלי עבודה.

עד כה מימנו הקבלנים באמצעות הקרן לעידוד ענף הבנייה, הממומנת על ידי הקבלנים, את הכשרתם של עובדים שפנו לקורס. המימון היה כמעט מלא ובדרך כלל הושלם על ידי המעסיק למימון מלא. בנוסף, זוכה מסיים הקורס ל-10,000 שקל מענק כניסה לתחום ושיפוי לשכר הקודם אם בתקופת לימודיו נפגע שכרו. ובכל זאת, כל אלו הביאו לעשרות בודדות של הכשרות למנהלי עבודה בשנה.

לאחרונה נחתם שיתוף פעולה בין קרן מעגלים למען בעלי מקצועות שוחקים, לבין הסתדרות עובדי הבניין והתאחדות בוני הארץ, כדי להגדיל את מספרם של מנהלי העבודה. למעגלים יש תקציב שנתי של 60 מיליון שקל להכשרה מקצועית, ובקרן מכוונים להכשיר בענף 500 מנהלי עבודה כל שנה, ואפילו יותר.

במטרה לענות על הצורך המיידי במנהלי עבודה בענף, שונו תנאי הקבלה להכשרה - או מוטב לומר עודכנו כלפי מטה. מדרישה של שש שנות ותק בענף הבנייה ותעודת מקצוע סוג 5 בטפסנות, ירד הוותק לשנתיים בלבד לאנשים בני 25-60, בעלי 10 שנות לימוד, או לשנת ותק אחת בלבד בענף לבעלי 12 לימוד.

יפה ויגודסקי, יו"ר קרן מעגלים, הסבירה: "ענף הנדל"ן הוא אחד הענפים המרכזיים שלקחנו השנה על עצמנו לקדם. מצד אחד בענף הרבה עובדים שעבודתם שוחקת, ומצד שני יש מחסור תמידי בעובדים". לדבריה, עובדים רבים שעובדים שנים בתחום מסוים, מרגישים שחיקה פיזית ונפשית, וכאן נכנסת הקרן לתמונה ופותחת לפני העובד אפשרות לתחום מקצועי חדש, במקרים רבים קל יותר מבחינה פיזית ואף מתגמל יותר. "לדוגמא", אומרת ויגודסקי, "פועל שעבד שנים בתחום התקנת קירות גבס ובגיל מסוים נשחק מהעמסת החומרים ומאופי העבודה, יכול לצאת לקורס שיכשיר אותו להיות חשמלאי, וכך להתקדם במקום העבודה הנוכחי וגם לקנות מקצוע חדש שישמש אותו במקרה של פרישה או פיטורים. הסיכום שהגענו אליו עם התאחדות הקבלנים נועד לתת מענה למחסור בשוק של מנהלי עבודה".

לכתבה המלאה, לחץ כאן

על המחבר
הוספת תגובה

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
תגובות

אין תגובות

על המחבר

רק למשתמשים רשומים גישה מלאה לכל ישומי האתר !

על מנת ליהנות מכל הפיצ'רים והשירותים אותם אנו מציעים בפורטל החדש - מומלץ לבצע הרשמה קצרה ולנהל כרטיס אישי (ניתן גם באמצעות היוזר בפייסבוק).

ההרשמה והשימוש בתכני הפורטל ללא עלות !

הירשםהתחבר

לחצת על "סל המשרות"

רק למשתמשים רשומים גישה לסל המשרות

אנו ממליצים לכם להירשם או להתחבר לאתר כדי ליהנות ולייעל את תהליך חיפוש העבודה.

משתמש שאינו רשום רשאי לשלוח קורות חיים לכל משרה בנפרד.

חזרה ללוח הדרושים | הירשם | התחבר