בנייה בחורף ובמזג אוויר קר - דגשים שחשוב לדעת

כבכל שנה, כשמגיע החורף, אנו שואלים את עצמנו, בין אם כמהנדס, כבונה בית עצמאי, כשיפוצניק או כמתכנן: האם כדאי לבצע יציקות בטון או לבנות קיר לבנים במהלך התקופות הקרות של החורף.

 

חברת CEMEX (חברת האם של חברת רדימיקס) פירסמה בשנים האחרונות מדריך שמפרט כיצד להגן על בטון שנוצק בתנאי קרה בחוץ.

 

כעיקרון, וכעצה כללית - לא מומלץ לבצע עבודות אלה כאשר הטמפרטורות יורדות לחמש מעלות ומטה, אלא אם כן נוקטים באמצעי זהירות נוספים. סיבה אחת היא שבתנאי קרה, עלולים המים שבבטון הטרי לקפוא, ולגרום לו בכך לנזק ניכר ואף להפוך לבלתי ראוי לשימוש, במידה והטמפרטורות יורדות מתחת לאפס. סיבה נוספת היא שהבטון מתקשה עם הזמן שעובר. ידוע שקצב ההתקשות שלו גדל בטמפרטורות חמות ובמיוחד בשבוע שבועיים הראשונים. למעשה, קצב ההתקשות עלול לרדת ואפילו להיפסק לגמרי בטמפרטורות נמוכות. המשמעות מכך היא שהחוזק של הבטון נפגע בגלל ההתקשות הלא-גמורה בתנאי קרה.

 

הנחת טיח על הקיר צריכה להיעשות גם היא בטמפרטורה מעל 4 מעלות. במידה והדבר נעשה בטמפרטורה נמוכה מזו - הטיח לא יידבק כמו שצריך, ואם ישנם כיסי מים בתוך הטיח - קפיאה שלהם יכולה לגרום לנזק לאחר ההפשרה. למרבה המזל, ברוב האזורים בישראל, הטמפרטורה במהלך יום העבודה אינה יורדת מתחת ל4 מעלות צלסיוס. בשאר האיזורים, בעייתי לבצע עבודות טיח, גם בגלל העובדה שאספקת המים, בהם משתמשים לבנייה, יכולה לקפוא.

בכל מקרה, במהלך חודשי החורף - כל המלאי של הבלוקים והלבנים איתם בונים, אמור להיות מכוסה כהגנה מפני הגשם, כפור ושלג. לבנים ובלוקים שהוספגו במים - לא כדאי להשתמש בהם עד שהם מתייבשים לגמרי כיוון שבמזג אוויר קר ישנה סכנת נזק אם הם קופאים ולוכדים כיסי מים. גם המלט, המשמש בטיח וביציקות, אינו חומק מהצורך בהגנה מיוחדת במזג אוויר קר. אם המלט קופא במהלך האיחסון שלו - יש לזרוק כל יציקה או טיח שנעשו ממנו. בנוסף לא כדאי לשים מלט על משטחים קרים וקפואים. יש לציין כי תוספים נגד קפיאה במלט אינם מוכרים על ידי התקנים הבריטים והאירופאיים.

 

כאמור, כיוון שהמלט מתקשה ומפתח את החוזק שלו יותר לאט במזג אוויר קר - כדאי לכסות ולהגן על בניות חדשות ועל איזורים תחת בנייה. הגנות אלה דורשות שתי שכבות - שכבה תרמית כמו בד יוטה, למשל, ושכבה נוספת נגד מים כדי למנוע מהשכבה התחתונה להירטב. חשוב לשים לב כי שכבות הגנה אלו לא אמורות לבוא במגע עם פני הקיר. זאת על מנת למנוע "הזעה" של הקיר. חובה על הכיסויים להיות מאובטחים ומוצמדים למקום עד שהמלט מתייבש.

 

שיהיה לכולנו חורף טוב!
 

 

 

המאמר נכתב בסיוע מהנדס דן פנצר.

על המחבר
תגיות
הוספת תגובה

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
תגובות

אין תגובות

על המחבר

רק למשתמשים רשומים גישה מלאה לכל ישומי האתר !

על מנת ליהנות מכל הפיצ'רים והשירותים אותם אנו מציעים בפורטל החדש - מומלץ לבצע הרשמה קצרה ולנהל כרטיס אישי (ניתן גם באמצעות היוזר בפייסבוק).

ההרשמה והשימוש בתכני הפורטל ללא עלות !

הירשםהתחבר

לחצת על "סל המשרות"

רק למשתמשים רשומים גישה לסל המשרות

אנו ממליצים לכם להירשם או להתחבר לאתר כדי ליהנות ולייעל את תהליך חיפוש העבודה.

משתמש שאינו רשום רשאי לשלוח קורות חיים לכל משרה בנפרד.

חזרה ללוח הדרושים | הירשם | התחבר