חוק התכנון והבנייה (2014) אושר אמש סופית במליאת הכנסת

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק התכנון והבנייה (תיקון מס' 101), התשע"ד-2014, שהוביל שר הפנים גדעון סער (הליכוד ביתנו). ההצעה נידונה בוועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ מירי רגב (הליכוד ביתנו).

עיקרו של התיקון לחוק מעביר הרבה מאד מסמכויות התכנון מהשלטון המרכזי לשלטון המקומי ומגדיל את סמכויות הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. הרפורמה תאיץ את תהליכי התכנון והרישוי ותאפשר את הגדלת מצאי הדירות בשוק, ובכך להפחית את מחירן.

בנוסף, עבודות בנייה זעירות כגון פרגולות, שערים או דודי שמש לא יהיו זקוקים להיתר כלל. עבודות קצת יותר גדולות כמו סגירת מרפסות יהיו זקוקות לבקשת היתר בנייה ואולם הוועדה המקומית תהיה חייבת לעמוד בסד זמנים של 45 יום למתן ההיתר. במידה והוועדה לא תשיב על הבקשה, תיחשב הבקשה עצמה להיתר.

הצעת חוק זו כוללת תיקון מקיף לחוק התכנון והבנייה אשר נועד בעיקרו לבזר את הסמכויות בין מוסדות התכנון וכן לייעל ולקצר את הליכי התכנון והרישוי. ראשית, הצעת החוק כוללת העברה של סמכויות משמעותיות להכנת תכוניות לוועדות המקומיות בלא צורך להיזקק לאישורן בוועדות המחוזיות, בד בבד עם העברת הסמכויות לוועדות המקומיות מוצעים מנגנוני פיקוח ובקרה שנועדו להבטיח את תקינות פעולתן. שנית, מוצע לפתור מהיתרי בנייה עבודות קטנות, ליצור מסלול רישוי מקוצר מעבודות בנייה בהיקף שאינו גדול, וכן לקצר ולייעל את הליך הרישוי הרגיל. שלישית, מוצע להקים מכוני בקרה אשר ישפרו את הבקרה על בטיחות הבנייה ואיכותה. רביעית, מוצע לכלול בחוק הסדרים לשם קידומו של דיור בהישג יד: חיוב לכלול דירות קטנות בתוכניות; מתן תמריצים לבניית דיור להשכרה לטווח ארוך; וחיוב הממשלה לקבוע יעדים לשיווק דירות להשכרה לטווח ארוך ובמחיר מופחת. לבסוף, מוצעים שורה של תיקונים שנועדו לשפר ולייעל את הליך התכנון והרישוי של תשתיות מסוגים שונים.

יו"ר וועדת הפנים ח"כ מירי רגב (הליכוד ביתנו) הציגה את החוק ואמרה: "מרגש אותי שדיור בהישג יד נכנס בחקיקה ראשית. הרפורמה תוכל לבוא לידי ביטוי בפרטים הקטנים שלה וביישום שלה. החוק יפתח פתח עצום לשיפור הבנייה. כעת הכדור עובר מהכנסת לממשלה ולמוסדות התכנון ואני מקווה מאוד שהם ידעו לנצל את ההזדמנות הגדולה הזו שהכנסת נותנת בידיהם. החוק מביא איתו בשורה אך עדיין משבר הדיור רחוק מפתרון.

אני מברכת את שר האוצר יאיר לפיד, לשר האוצר הזה היה אומץ לא להפיל את ההצעה הזו, וזה לעומת שר האוצר הקודם שהיה ממפלגתי (יובל שטייניץ), והפיל את ההצעה הזו ארבע פעמים. אני רוצה לברך את שר האוצר שלא פחד מהפקידים. סוף סוף יש שרים שאומרים לפקידים "אתה פקיד ואני זה שמקבל את ההחלטה". אני רוצה גם לברך את שר האוצר על ההחלטה להעניק פטור ממע"מ ברכישת דירה ראשונה ואני מאמינה שזה לא יישאר בכותרת וששר האוצר יביא את זה לידי מימוש ואני מתכוונת לוודא שזה אכם יקרה. ש"ס שדואגת מאוד לעניים הייתה שותפה למחדל של שטייניץ, הם לא עשו כלום בנושא הדיור, כשאטיאס היה שר השיכון."

להצעת החוק הוגשו הסתייגויות רבות על ידי חברי האופוזיציה.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ): "כדרכה של הממשלה הזו של נזק צריך שני דברים. 1. את המילה רפורמה, 2 שם קליט וכך נוצר השם רפורמת המרפסות, במסווה של רק ביטול הבירוקרטיה לבגירת מרפסת. מה שהחוק הזה עושה זה לשפוך את התינוק עם המים. במסגרת הליך נכון להקל סגירה של מרפסת, מכניסים בדלת האחורית דברים רבים שאו שהם סתם מזיקים, והם מפספסים את הנקודה המרכזית והיא משבר הדיור. מדוע להפריט את מכוני הרישוי לגופים פרטיים? הכנסת הזו ידעה מספיק הפרטות שגוויות לגופים פרטיים. לא הספיק לנו?

יש כאן פספוס הזדמנות שבעיתוי הזה זה הדבר הכואב ביותר וזה שאין בצעה שיתוף של הציבור. בכל העולם כבר הבינו שהחכמה נמצאת אצל התושבים עצמם, שמכירים את הפרטים הקטנים. פוספסה כאן ההזדמנות להכניס מנגנון סטטוטורי של שיתוף הציבור. בנוסף תהיה כאן בכיה לדורות וטעות קולוסאלית בעניין הדיור בר השגה. אמנם בפעם הראשונה הביטוי הזה קיבל הכרה כאן בבניין הזה אבל מה רבה המבוכה שכרואים את הפער בין מה שאמור להיות בדיוק בר השגה לבין תוכן החוק. חסר בהצעה הסמכה לרשות המקומית לקבוע כמות ומהות של דיור בר השגה. החוק פספס את הבשורה של לתקוף את המחיר הסופי שמשלמים על הדירה. החוק הזה לא יפתרו את משבר הדיוק ולא יביא להורדת מחירים."

ח"כ נחמן שי (העבודה): "המאבק הזה נעשה ללא גורם מרכז וללא רעיון מכונן אחד וכך כל בוקר אנחנו מתעוררים ליוזמה חדשה שזורחת עם שחר ושוקעת ונעלמת באותו ערב. היוזמה ששמענו עליה היא רעיון מעניין אבל כבר ברור שהוא לא ניתן ליישום. זה ברור שזה נועד לנצנץ לרגע ואז להעלם. מאות אלפי אנשים ידם אינם משגת להשיג דירה קטנה במחיר סביר כדי שתהיה להם קורת גג. זה הפך להיות טראומה לאומית. היוזמה שלפנינו היא חשובה ויפה אבל הדרכים מבולבלות. אולי ראש הממשלה שגילה לאחרונה את יוקר המחיה דווקא בארצות הברית, ואמר שכשהוא חוזר ייכנס לעניינים. בוקר טוב, אנחנו מנסים כבר שנים להתמודד עם הנושא הזה. מאז שראש הממשלה חזר מארה"ב לא ראיתי שהוא עשה שום דבר בנושא הזה. אין מדינות בעולם שכדי לקנות דירה צריך להוציא 145 משכורות."

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) התייחס להחלטת שר האוצר להקלות במע"מ ליוצאי צבא ואמר: "להכניס את נושא השירות הצבאי לחוק שהוא אזרחי, זה משהו שיכול לעשות רק מישהו כמו שר האוצר שלא תרם כלום לביטחון המדינה. יאיר לפיד ודומיו רוצים מלחמה של יהודים ויהודים, הוא מסית 24 שעות ביממה. למה צריך להכליל יוצאי צבא בהקלות במע"מ? "

שר הפנים גדעון סער, שהוביל את הרפורמה בחוק התכנון והבנייה, השיב בשם הממשלה:

"השיטה הקיימת מיררה וממררת את חיי האזרחים והיזמים. בפעם הראשונה לאחר 49 שנים חוללנו שינוי אמיתי, שינוי תפיסתי בחוק התכנון וההבניה בישראל. זהו שינוי שפועל למען האזרח, על ידי מתן דרגות חופש לאזרח לפעול בקניינו הפרטי. הרפורמה מסדרת ומשנה את פני מערכת התכנון ממערכת ריכוזית למערכת יעילה, דמוקרטית ואפקטיבית יותר. כשהוקמה הממשלה לפני שנה בדיוק אני הודעתי שתוך שנה נבצע רפורמה משמעותית בנושא התכנון והבנייה, והינה אנחנו עושים את זה."

השר סער התייחס לתכניתו של שר האוצר יאיר לפיד, על ניטול המע"מ ברכישת דירה ראשונה ואמר: " כותרות זה כותרות, לעשות זה להעביר דברים. מבחינת עבודת הממשלה רצוי לקיים התייעצויות עם הגורמים הרלבנטיים לפני שלב הכותרות. בדרך כלל אני נותן עצות בארבע עיניים אבל כשאני קורא על הרפורמה בעיתון, מותר לי לתת עצות מעל דוכן הכנסת."

שר הפנים הוסיף: "לא ניתן לעשות שינוי אמיתי בלי להעביר סמכויות מ6 ועדות פקוקות ועמוסות, ל125 ועדות מקומיות. ועדות המקומיות מכירות את צרכי העיר והיישוב, וזה דבר נכון מבחינת הייעול של המערכת. מהראשון לאוגוסט האזרח לא יצטרך לבקש אישור על כל דבר קטן שהוא עושה בקניין הפרטי שלו. התפיסה הזו מתעמרת באזרח ופשטה את הרגל, כי אנשים עשו בלי לקבל היתרים וגם האכיפה לא עובדת ומכל העניין הזה לא יוצא שום דבר"

למתנגדי החוק אמר השר סער: "אי אפשר להציב בכל מקום את דחליל השחיתות, ותחת התפיסה בזאת לומר שכל נבחר ציבור הוא עבריין וכל פקיד הוא מלאך. זו השיטה שמעצימה את המאכרים, משום שאיפה שיש פקק בירוקרטי, יש מאכרים. זו מלחמה באזרחים וביזמים, זו לא מלחמה בשחיתות".

בקריאה שלישית תמכו בהצעה 39 חברי כנסת ו21 התנגדו.

על המחבר
תגיות
הוספת תגובה

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
תגובות

אין תגובות

על המחבר

רק למשתמשים רשומים גישה מלאה לכל ישומי האתר !

על מנת ליהנות מכל הפיצ'רים והשירותים אותם אנו מציעים בפורטל החדש - מומלץ לבצע הרשמה קצרה ולנהל כרטיס אישי (ניתן גם באמצעות היוזר בפייסבוק).

ההרשמה והשימוש בתכני הפורטל ללא עלות !

הירשםהתחבר

לחצת על "סל המשרות"

רק למשתמשים רשומים גישה לסל המשרות

אנו ממליצים לכם להירשם או להתחבר לאתר כדי ליהנות ולייעל את תהליך חיפוש העבודה.

משתמש שאינו רשום רשאי לשלוח קורות חיים לכל משרה בנפרד.

חזרה ללוח הדרושים | הירשם | התחבר