יותר ממחצית מהקבלנים צופים – ענף הנדל"ן לא ימשיך לצמוח ב-2017

יותר ממחצית מהקבלנים בישראל צופים כי ענף הנדל"ן לא ימשיך לצמוח בשנת 2017.

כך עולה מסקר ציפיות הקבלנים שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi לקראת כנס ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב – יפו – בת ים שייערך בשבוע הבא באילת.

מהסקר עולה כי רק 46% מהקבלנים צופים גידול או גידול מהותי בפעילות הענף, זאת לעומת 65% שצפו זו בסקר שנערך שנה קודם לכן ו-63% לפני שנתיים.

במקביל להאטה בפעילות ענף הנדל״ן הקבלנים צופים המשך עליית מחירי הדיור ב-2017. 68% מהקבלנים ציינו כי מחירי הדיור ימשיכו לעלות , זאת לעומת 53% שציינו כך בסקר בשנה שעברה. יש לציין כי ב-2012 רק 14% מהנשאלים סברו כי צפויה עליית מחירי הדיור.

לא פחות מ-87% מהקבלנים צופים המשך נפילות של חברות ביצוע בשנה הקרובה, בעוד ש-13% בלבד סבורים שהקריסות מאחורינו. הגורמים העיקריים לפשיטות רגל בקרב קבלני הביצוע, לדעת הנשאלים הם: ניהול כושל, תמחור לקוי, מחסור בכוח אדם, מצוקת אשראי, תחרות חריפה, עליית מחירי עבודה וחומרים, עודף רגולציה ובירוקרטיה, ומוסר תשלומים בעייתי. 

לדברי תהילה ינאי, מנכ״לית משותפת בחברת CofaceBdi, ״ציפיות הקבלנים כפי שעולות מהסקר צריכות להדליק נורה אדומה בקרב מקבלי ההחלטות. ממשלת ישראל שמה לה למטרה להגדיל את היצע הדירות בישראל ולהפחית את מחירי הדיור באמצעות מכרזי מחיר למשתכן , אבל מרבית הקבלנים אינם צופים שבשנת 2017 יהיה גידול בפעילות הענף ולעומת זאת מעריכים שהמחירים ימשיכו לעלות. אחת הסיבות לכך כפי שעולה מהסקר הוא הקושי הגובר שלהם לקבל מימון מהבנקים לצורך בניית הפרויקטים . מרבית הקבלנים גם מעריכים שעוד חברות ביצוע יקרסו מה שעלול להשפיע על עליית מחירי הביצוע ומכאן על המשך עליית מחירי הדירות "

אבנר לוי, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב-פו-בת-יםאמר בתגובה כי "כל ממצאי המחקר מובילים אותנו למסקנה אחת ויחידה. על אף הכוונות הטובות, ממשלת ישראל מובילה את ענף הנדל"ן קרוב מאוד לנקודת האל-חזור. שרי הממשלה, אשר אוהבים לצאת בהצהרות בומבסטיות ולעשות כותרות, אינם מצליחים להביא לסיום את משבר הדיור. אני סבור כי תחושותיהם של הקבלנים משקפות את תחושת הציבור: איננו מאמינים כי ההיצע אכן יגדל וכי המחירים אכן ירדו. הבעיה היא שהנתונים מצביעים גם בדיוק על הסיבה שבגללה הענף לא יצליח להיחלץ מהקיפאון – הקושי החריף בהשגת מימון, אי שיווק הקרקעות של המדינה והמחסור בכוח אדם והרגולציה הכבדה. לכן מן הסתם אנחנו נמצאים במצב החמור בו כמעט 90% מהקבלנים מאמינים שחברות בנייה יקרסו. זה נתון מזעזע, והוא מזעזע פי כמה שכן ממשלת ישראל, במקום לעשות מאמצים להגיע לפתרון אמיתי, החליטה שהיא מייבאת לכאן חברות בנייה זרות. צריך להתעורר ולהבין: מדינה מתוקנת לא פותרת משבר בתעשייה הגדולה ביותר שלה, על ידי החלפתה בתעשייה זרה."

קושי במימון פרויקטים

אחד הנושאים החשובים שעלו מהסקר הוא חוסר היכולת ההולך וגדל של הקבלנים להשיג מימון לפרויקטי נדל״ן. מהסקר עולה כי 42% מהקבלנים ציינו כי היכולת שלהם להשיג אשראי למימון פרויקטים ירדה מעט או מאד, זאת לעומת 10% שענו כך בשנה שעברה. בנוסף לקושי להשיג אשראי ציינו 60% מהנשאלים כי עלות המימון שלהם התייקרה זאת לעומת 28% שציינו זאת שנה שעברה.

מעניין לציין כי עלות המימון של הפרויקטים התייקרה בזמן ששיעור הריבית הממוצע נמצא ברמת שפל של 0.1%, זאת לעומת 0.13% שנה שעברה ו-0.6% לפני שנתיים.

לדברי ינאי, ״היכולת של הקבלנים להשיג אשראי לפרויקטים צריכה להיות גורם בלתי נפרד מהתוכניות הממשלתיות להגדלת היצע הדירות בישראל. לא ניתן להגדיל את כמות הדירות הנבנית בשנה לרמה של 80-100 אלף דירות ללא תמיכה פיננסית מצד המערכת הבנקאית והחוץ בנקאית. על הממשלה לפעול גם במישור הרגולטורי כדי לאפשר זאת״.

ירידה בפעילות קבלני הבניין הגדולים

מנתוני CofaceBdiעולה כי במחצית הראשונה של 2016 חלה ירידה של 5.8% במחזור פעילותן של חברות הבניה הגדולות, זאת לעומת עלייה של 3% שנרשמה בתקופה המקבילה ב-2015. כמו כן עולה כי חלה ירידה חדה בשיעור הרווח הנקי שלהן לפני מס מסך ההכנסות מ-4.3% שנה שעברה ל-2.7% בסוף המחצית הראשונה של 2016. 

בתחום ייזום הנדל״ן מציינים ב-CofaceBdiכי חלה ירידה חדה בשיעור הרווח הנקי לפני מס – מ-27.7% לפני שנה ל-17.2% בסוף המחצית הראשונה של השנה. 

כל חברה 11 בענף – בסכנת קריסה מיידית

מניתוח דירוג הסיכון של החברות הפועלות בענף הנדל״ן ובכלל המשק עולה כי קבלני הבנייה נמצאים בדרגת דירוג של 7.15, הגבוה יותר מהסיכון הכללי במשק העומד על 6.62. ב-CofaceBdiמדגישים כי 8.7% מהחברות בענף הבנייה נמצאות בדרגות הסיכון הגבוהות ביותר (״מזומן בלבד״), כאשר המשמעות היא שכל חברה 11 בענף הבנייה נמצאת בסכנת קריסה מיידית.

כמו כן, נתוני מוסר התשלומים בענף הבנייה מראים עלייה מתמדת בשנה האחרונה מרמה של 100 ימי אשראי בפועל, לרמה של 112 ימי אשראי בפועל, זאת לעומת 102 ימי אשראי בפועל בכלל המשק.

סקר CofaceBdi נערך לקראת כינוס הנדל"ן השנתי ה-19 של ארגון הקבלנים והבונים תל אביב-יפו-בת ים, אשר יתקיים במלון דן אילת בין התאריכים 23-26 בנובמבר, בהשתתפותשר הבינויח"כ יואב גלנט, יו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ אלי כהן, יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, מנהל רשות מקרקעי ישראלעדיאל שמרון, ראש אשכול נדל"ן במשרד המשפטים, עו"ד כרמית יוליס, מנהל אגף בכיר שיווק במשרד הבינוי והשיכון,בני דרייפוס, מנכ"ל 'דירה להשכיר' עוזי לוי, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים פרופ' ליאו ליידרמן ונוספים, ויעסוק בנושאים בוערים ורלוונטיים ביותר בענף הנדל"ן דרך דיונים ומושבים בהשתתפות ראשי ערים, מקבלי ההחלטות בישראל בתחום הנדל"ן, מומחים בתחום הפיננסי, ההנדסי ועוד.

על המחבר
תגיות
הוספת תגובה

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
תגובות

אין תגובות

על המחבר

רק למשתמשים רשומים גישה מלאה לכל ישומי האתר !

על מנת ליהנות מכל הפיצ'רים והשירותים אותם אנו מציעים בפורטל החדש - מומלץ לבצע הרשמה קצרה ולנהל כרטיס אישי (ניתן גם באמצעות היוזר בפייסבוק).

ההרשמה והשימוש בתכני הפורטל ללא עלות !

הירשםהתחבר

לחצת על "סל המשרות"

רק למשתמשים רשומים גישה לסל המשרות

אנו ממליצים לכם להירשם או להתחבר לאתר כדי ליהנות ולייעל את תהליך חיפוש העבודה.

משתמש שאינו רשום רשאי לשלוח קורות חיים לכל משרה בנפרד.

חזרה ללוח הדרושים | הירשם | התחבר