מדד יד2 בדק: מהו ההצע והביקוש של דירות ברחבי הארץ לקראת פתיחת שנה"ל האקדמאית

אתר יד2 מדווח על עלייה בביקוש להתגורר עם שותפים לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמאית. העלייה בביקושים בחודשים יולי ואוגוסט ניכרת בעיקר בערים בהם יש מוסדות אקדמאים גדולים. בשנת 2015 36% חיפשו אחר דירה בת חדר ועד 2.5 חדרים. בנוסף, בשנה החולפת נרשמה ירידה של כ-12% בהיצע הדירות הקטנות.

נתוני מדד יד2 מעלים, כי באתר יד2 מפורסמות כ-2,000 מודעות בחיפוש אחר שותפים למגורים, נתון שמעיד על עלייה של כ-30% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מניתוח הנתונים עולה, כי מתוך המודעות שפורסמו באתר: 1,165 מודעות מחפשות אחר שותף שני, 661 מודעות מחפשות אחר שותף שלישי, 90 מודעות מחפשות שותף רביעי ו-19 מודעות מבקשות למצוא שותף חמישי כל היתר עוסקות בשותף שישי ומעלה.

בפילוח לפי ערים עולה, כי 1,021 מודעות שמחפשות שותפים למגורים משותפים במרכז הארץ מתוכן 552 בתל אביב. באזור השרון נרשמו 133 בקשות לגור עם שותפים, בצפון 284 ביקושים מהן 189 רק בחיפה, בדרום נרשמו 176 ביקושים מהן 165 רק בבאר שבע, באזור ירושלים 230 ביקושים ו-8570 ביקושים נרשמו באזור השפלה.

כמו כן אתר יד2 בדק האם תחילת שנת הלימודים מעלה גם את הביקוש להתגורר בדירות קטנות. מהנתונים שפורסמו עולה כי בסך הכל בשנה האחרונה החיפושים אחר דירות בנות 1-2.5 חדרים היוו 36% מסך החיפושים אחר דירה להשכרה באתר. מתוכם 10% חיפשו אחר דירה בת חדר אחד עד חדר וחצי ו-26% חיפשו אחר דירות בנות 2 חדרים עד 2.5 חדרים.

באשר להיצע, מהנתונים עולה כי בממוצע בשנה החולפת פורסמו כ-9,000 מודעות חדשות להשכרת דירות עד 2.5 חדרים כשבסך הכל בשנה האחרונה פורסמו באתר 103,103 מודעות המציעות להשכיר דירות בנות 1-2.5 חדרים בעוד שבשנה אשתקד פורסמו באתר 117,039 מודעות. בהשוואה לשנה שעברה מדובר מהנתונים שפורסמו עולה כי בסך הכל בשנה האחרונה החיפושים אחר דירות בנות 1-2.5 חדרים היוו 36% מסך החיפושים אחר דירה להשכרה באתר. מהנתונים שפורסמו עולה, כי 10% מהמודעות שפורסמו הציעו להשכרה דירות בנות חדר ועד חדר וחצי ו-26% הציעו להשכרה דירות בנות 2 חדרים ועד 2 וחצי חדרים.

בחלוקה לחודשים אתר יד2 מציין, כי השיא בביקושים להשכרת דירות עד 2.5 חדרים נע בין יוני לאוגוסט, קרי במהלך תקופת הסמסטר ולפני תחילת שנת הלימודים החדשה. מדובר בעלייה של 22% בהשוואה לביקושים שנרשמו במרץ עד מאי, 3 החודשים לפני כן. מבחינת ההיצע השיא נרשם בחודשי הקיץ כשבחודש יולי האחרון הוצעו להשכרה 10,459 דירות ובאוגוסט 10,026. לשם ההשוואה בחודש ינואר 2015 פורסמו 7,705 מודעות להשכרת דירות עד 2.5 חדרים, בפברואר 7,104 מודעות ובמרץ 7,868 מודעות.

עוד עולה מהנתונים כי בימים אלו מפורסמות באתר כ-15,000 מודעות המציעות להשכרה דירות עד 2.5 חדרים. 5,397 מודעות מציעות דירות עד 2.5 חדרים באזור המרכז מתוכן 2,298 מודעות רק בתל אביב. באזור ירושלים מפורסמות 1,508 מודעות להשכרת דירות קטנות כשרק בירושלים מוצעות להשכרה 1,073 דירות מסוג זה. באזור השפלה מוצעות 1,259 דירות קטנות, באזור הצפון 2,641 דירות כש-1,011 מהן רק באזור חיפה ובאזור הדרום מוצעות 1,246 דירות קטנות כש-758 מהן מוצעות רק בבאר שבע.

יבין גיל מור מנכ"ל אתר יד2 מציין, כי "ההוצאה של סטודנטים על שכירות היא הוצאה לא מבוטלת ולכן כיום חלק ממערכת השיקולים בבחירת מוסד אקדמאי היא גם עלות השכירות בסביבת המוסד. ניתן לראות כי יש פערים גדולים במחירי השכירות בין השכונות השונות ולכן מומלץ לשוכרי הדירות לבחון היטב את הדירות המוצעות לשכירות וגם להתמקח עם המשכירים. מעבר לכך, נראה כי למרות מאמצי הממשלה מחירי הדירות ומחירי השכירות ממשיכים לעלות ולא מותירים ברירה אלא למצוא פתרונות מוזלים למגורים גם במחיר ויתור על הפרטיות או בשטח הדירה".

מנתוני מדד הנדל"ן של יד2 עולה כי המחיר הממוצע לשכר דירה עבור דירת 2 חדרים משתנה בהתאם לאזור. בתל אביב תשלמו 4,377 שקל עבור דירת 2 חדרים בממוצע, בירושלים שמדורגת אחריה תשלמו כ-1,000 שקל פחות כשגובה שכר דירה ממוצע עבור דירה זהה עומד על 3,374. בחיפה תשלמו 2,041 שקל ובבאר שבע 1,905 שקל.

גם אסף אנגל מנכ"ל חברת הבית האקדמי, חברה שהוקמה לצורך מתן פתרונות דיור על ידי התאחדות הסטודנטים וחברת אנגל שביט התייחס לנתונים. לדבריו "הנתונים שהוצגו רק מחזקים את העובדה כי אם השלטון לא פועל להורדת מחירי הדיור, הרי שבסופו של דבר הצרכנים יחפשו אחר פתרונות יצירתיים כדי להשיג זאת בין אם בדרך של מגורים בדירות קטנות ובין אם בדרך של מגורים משותפים. משהבעיה הופכת לחמורה יותר במהלך השנים ואנחנו לא רואים ירידה במחירי הדיור, הרי שחשוב לדאוג לסטודנטים לחינוך פיננסי נכון כדי שיתכננו את צעדיהם בשאלת המגורים לטווח הרחוק. מי שיודע שיוכל לגור בשכירות למשך מרבית או כל ימי חייו יוכל בהחלט לוותר על רכישת דירה. יחד עם זאת, מי שברור לו כי לאחר מספר שנים של שכירות ירצה לקנות דירה חדשה, טוב יעשה אם יקדים ככל הניתן את הרכישה. בהקשר זה חשוב לציין, כי על פי מחקרי הo.e.c.d רואים פער ברור לטובת אוכלוסייה אקדמית ביחס לכושר ההחזר החודשי ככל שישתלבו יותר במשק העבודה, ומכאן חשוב לבחון ולהציע תכנון מקדמי ביחס לאפשרויות של רכישת דירה או השכרה בטווח הארוך. חשוב להבין כי מעבר לכך שמחירי השכירויות הם אלו הדוחפים צעירים לרכישת דירה, עיקר הבעיה של השוכרים היא תחושת אי הוודאות בשוק השכירות לכן ככל שיסדירו את נושא ההשכרה לטווח ארוך, ככה תיווצר אלטרנטיבה אמיתית לצעירים לשקול את האפשרות להתנתק מהמחשבה של רכישת דירה בכלל".

על המחבר
תגיות
הוספת תגובה

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
תגובות

אין תגובות

על המחבר

רק למשתמשים רשומים גישה מלאה לכל ישומי האתר !

על מנת ליהנות מכל הפיצ'רים והשירותים אותם אנו מציעים בפורטל החדש - מומלץ לבצע הרשמה קצרה ולנהל כרטיס אישי (ניתן גם באמצעות היוזר בפייסבוק).

ההרשמה והשימוש בתכני הפורטל ללא עלות !

הירשםהתחבר

לחצת על "סל המשרות"

רק למשתמשים רשומים גישה לסל המשרות

אנו ממליצים לכם להירשם או להתחבר לאתר כדי ליהנות ולייעל את תהליך חיפוש העבודה.

משתמש שאינו רשום רשאי לשלוח קורות חיים לכל משרה בנפרד.

חזרה ללוח הדרושים | הירשם | התחבר