המלחמה בתאונות בענף הבנייה תעבור דרך תשלומי הביטוח הלאומי

משרד העבודה והרווחה ביחד עם הביטוח הלאומי מגבשים בימים אלה מתווה לפיו האכיפה של נושא תאונות העבודה באתרי הבנייה תשתנה מן היסוד. המתווה מציע שינוי תפיסתי לטיפול בתאונות, כך שבנוסף למיעוט הפקחים שאוכפים כיום את נושא הבטיחות בעבודה באתרים הרבים ברחבי הארץ, האחריות על הבטיחות תהפוך לאינטרס של הקבלנים.

המתווה מגובש במסגרת ועדה משותפת שמונתה לבחינת תמריצים למניעת תאונות עבודה, הוועדה החלה לפעול ב-8 למאי השנה וצפויה להגיש את מסקנותיה עד לסוף חודש יוני. בוועדה חברים 4 בעלי תפקידים מטעם משרד העבודה והרווחה, 4 בעלי תפקיד מהביטוח הלאומי וכן רכז תעסוקה במשרד האוצר.

המתווה יפעל כך שבכל מקרה שבו תתרחש תאונת עבודה הדיווח יגיע לביטוח הלאומי ויכלול את מקום התאונה, הקבלן הראשי וכן קבלן המשנה אם קיים כזה. מידי תקופה יבוצע ניתוח של הנתונים ובמידה וימצא קבלן שבאתר שלו התרחשו תאונות עבודה הוא יידרש לשלם "פרמיה" גבוהה יותר לביטוח הלאומי. יתכן שכדי להוציא אל הפועל תוכנית כזו ידרשו בביטוח הלאומי לבצע התאמות, כך שגם אם הפועל שנפצע אינו מועסק על ידם ישירות הם ידרשו לשלם יותר. בין היתר נשקלת האפשרות כי תוספת הפרמיה תהיה במסגרת העובדים שכן מועסקים על ידם.

במשרד העבודה מקווים כי מתווה כזה ישנה את התפיסה של הקבלנים בנוגע לתאונות עבודה ותחייב אותם להקפיד ולדרוש כי נהלי הבטיחות בשטח האתר יקוימו בצורה מלאה, זאת בניגוד למצב כיום לפיו הקנסות והסנקציות שנוקטים נגדם אינה מתמרצת אותם לשנות את גישתם לנושא

שר העבודה והרווחה חיים כץ התייחס למתווה הוועדה ואמר, ״התרשלת - שילמת זו המדיניות בטיפול בנגע תאונות העבודה בענף הבנייה. לצערנו כנראה שרק הרתעה כלכלית תהפוך את ההקפדה על הבטיחות לכדאית, כך שלצד העיצומים הכלכליים בגין כל עבירת בטיחות אנו נבחן גם מיסוי ייחודי לחברות שמפרות בשיטתיות את הנחיות הבטיחות״.

במהלך שנת 2016 נהרגו 48 פועלים באתרי בניין ו-190 נפצעו בדרגות בינוני עד קשה, מאז תחילת השנה נהרגו 12 פועלים ו-86 נפצעו.

לכתבה המלאה, לחץ כאן

על המחבר
הוספת תגובה

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
תגובות

אין תגובות

על המחבר

רק למשתמשים רשומים גישה מלאה לכל ישומי האתר !

על מנת ליהנות מכל הפיצ'רים והשירותים אותם אנו מציעים בפורטל החדש - מומלץ לבצע הרשמה קצרה ולנהל כרטיס אישי (ניתן גם באמצעות היוזר בפייסבוק).

ההרשמה והשימוש בתכני הפורטל ללא עלות !

הירשםהתחבר

לחצת על "סל המשרות"

רק למשתמשים רשומים גישה לסל המשרות

אנו ממליצים לכם להירשם או להתחבר לאתר כדי ליהנות ולייעל את תהליך חיפוש העבודה.

משתמש שאינו רשום רשאי לשלוח קורות חיים לכל משרה בנפרד.

חזרה ללוח הדרושים | הירשם | התחבר