יציאת רומניה

"דצמבר המר
זעקו כותרות בעיתון
ושר האוצר נתן במבט ראיון
הציבור מטומטם
ולכן הציבור משלם
מה שבא בקלות
באותה הקלות יעלם"...

מתוך מחכים למשיח, שלום חנוך.
 
שנת 2008 השאירה סוג של טעם מר\חמוץ בפיותיהם של העוסקים בענף הבנייה.
חברות הנדל"ן מצאו את עצמן בעיצומו של משבר כלכלי גלובאלי וכתוצאה מכך נאלצו לצמצם את היקף פעילותן ואף למצוא פתרונות יצירתיים על מנת להמשיך לתפקד ולשרוד.

כמו בכל תחומי החיים, גם בענף הבנייה נבחנת חוסנה של המערכת ביכולת שלה לשרוד במצבי קיצון ועוד יותר מכך ביכולת שלה לזהות סימני אזהרה מוקדמים, בכדי להיערך לכך - מבעוד מועד.
החברות שהשכילו להיערך למשבר הנוכחי, נהנות כרגע מיתרון יחסי בעוד שחברות שלא נערכו כראוי, מתקשות לתפקד וחלקן אף נאלצות להפסיק את פעילותן.

 
חברות קבלניות וחברות ייזום והשקעות בנדל"ן שרק אתמול זיהו חלון הזדמנויות מעבר לים והעבירו את מרכז פעילותן לארצות במזרח אירופה, הודו, אסיה ויבשת אפריקה, מקפלות את זנבן ומחזירות את אנשיהן ארצה.
מדינות שנחשבו עד היום למניבות תשואה עודפת (לעיתים אף דו ספרתית) אשר הוצפו על ידי משקיעים ישראליים, הפכו בין לילה לסיוטם של היזמים. הקשחת תנאי המימון והגדלת גובה הביטחונות (לצורך קבלת המימון) הטילו על צוואריהם של המשקיעים באבכת חרב חדה, מעט מאוד אפשרויות וזכות קיום.
 
השתקפות של מציאות קודרת זו, נוכל לזהות מיד כשנציץ ב"מדד נדל"ן 15" בבורסה המקומית, המדד צנח בלא פחות מ 80% בשנת 2008 ומניותיהן של חברות נדל"ן רבות נחתכו בעשרות אחוזים.
מניות החברות הגדולות במשק - אפריקה ישראל, אזורים, שיכון ובינוי, אלביט הדמיה המחזיקות זרועות ייזום וביצוע בחו"ל ירדו כל אחת מהן ביותר מ85% בשנה האחרונה ...

מנגד, תשואות האג"ח הקונצרני של חברות הנדל"ן זינק בעשרות ומאות אחוזים ובכך מתעוררים סימני שאלה רבים בקשר ליכולת החברות לעמוד בהתחייבויותיהן כלפי המשקיעים.
 
בשנים האחרונות יצאו את הארץ מאות רבות של מהנדסים, אנשי מנהלה, יועצים ובעלי מקצוע שהחליטו לעבוד מעבר לים, חלקם השתלבו בחברות ישראליות שהרחיבו את פעילותן מחוץ לארץ הקודש ואחרים שמצאו משרות בחברות מקומיות.
הערך המוסף שהתלווה לעבודה מעבר לים, נבע בראש ובראשונה מתנאי ההעסקה האטרקטיביים וביניהם הטבות שונות בגובה השכר, השתתפות בהוצאות המחייה והמגורים, עזרה בהשתלבות בחיי הקהילה ועוד.
צמצום הפעילות היזמית והקבלנית בחו"ל כמו גם שינוי במדיניות ההשקעה של חברות ישראליות, יביאו לכך כי ניתן יהיה לצפות להמשך שיבתם ארצה של ה"יורדים" ולהשתלבותם החוזרת בשוק המקומי.
 
האם הגענו לתחתית ? ...
האם הגרוע ביותר כבר מאחורינו ? ...
האם הגיע הזמן לקנות מניות שנחתכו בעשרות אחוזים ? ...
הנבואה נתנה לשוטים.
 
 
על המחבר
תגיות
הוספת תגובה
תגובות

אין תגובות

על המחבר

רק למשתמשים רשומים גישה מלאה לכל ישומי האתר !

על מנת ליהנות מכל הפיצ'רים והשירותים אותם אנו מציעים בפורטל החדש - מומלץ לבצע הרשמה קצרה ולנהל כרטיס אישי (ניתן גם באמצעות היוזר בפייסבוק).

ההרשמה והשימוש בתכני הפורטל ללא עלות !

הירשםהתחבר

לחצת על "סל המשרות"

רק למשתמשים רשומים גישה לסל המשרות

אנו ממליצים לכם להירשם או להתחבר לאתר כדי ליהנות ולייעל את תהליך חיפוש העבודה.

משתמש שאינו רשום רשאי לשלוח קורות חיים לכל משרה בנפרד.

חזרה ללוח הדרושים | הירשם | התחבר