יגאל דמרי: "במקום להתעסק בבניית הארץ המדינה עסוקה בלקחת מכם כסף"

"במקום להתעסק בבניית הארץ המדינה עסוקה בלקחת מכם כסף", כך אמר היום יגאל דמרי, הבעלים של י.ח דמרי, בכנס תום שנת המס של דלויט. לדבריו, "כל זוג צעיר ששמע בקול שר האוצר ושר השיכון בסוף 2013 לאחר שהם יצאו בהצהרות שהמחירים ירדו ב-2014 הפסיד 30-100 אלף שקל המדינה אובדת עצות. אני מברך על הסכמי הגג שהמדינה עושה אבל צריך להבין שגם אם יעשו הסכמי גג למאתיים אלף יחידות, נדרשים לכך מיליארדי שקלים של תשתיות, אנחנו מדברים על תהליך של עשר שנים. אנחנו עושים הכל כדי להביא את השוק לאיזון מבחינת היצע וביקוש אבל לדעתי בטווח של 4-5 שנים הקרובות אין סיכוי שזה יקרה. אולי תהיה ירידה מקומית פה ושם אבל בסך הכל תהיה יציבות במחירי הנדל"ן עם הפנים למעלה".

דמרי הוסיף כי "לתכנית מחיר מטרה יש משמעות רק במקום שיש ערך למחיר הקרקע, מה שאומר שתכנית מחיר מטרה לא תהיה בבאר שבע או בקרית גת או באשדוד, אלא רק במרכז הארץ. זה פוגע בפריפריה כי אם דירה בקרית גת עולה בסביבות 900 אלף שקל ובראש העין אותה דירה היתה עולה 1.2 מיליון ועכשיו במסגרת תכנית מחיר מטרה היא תעלה מיליון שקל, אז למה שמישהו יקנה בקרית גת ולא בראש העין? המדינה מרחיקה את הציבור מהפריפריה, ואף אחד לא חושב על זה".

לדברי דרור נגל, מנכ"ל אזורים: "לא קרה שום דבר בשביל שהמחירים ירדו. כל מה שקרה בתקופה האחרונה רק מחזק את עליית המחירים. אין יותר למה לחכות ולדחות קנייה, אנשים צריכים לגור איפה שהוא. היכולת של שר השיכון להוביל הליכים שישפיעו על היזמים ועל ציבור הקונים היא שולית. לראשי ערים יש יכולת להשפיע והתהליכים הם ארוכים. עד שלא תקום רשות אחת שיכולה לקבל החלטות מלמעלה ועד למטה ולהניע תהליך שלם, זה לא יקרה. הסיכון של יזם בישראל הוא עצום ואנחנו רואים מה קורה לחלקם, זה לא סתם".

רו"ח דורון גבור, שותף וראש מגזר הנדל"ן ב- Deloitte: "אם מסתכלים על פרסומות בטלוויזיה אז צריך להפסיק לקנות דירות כי צריך לחכות למחיר מטרה אבל התהליכים בישראל מאוד איטיים. גם אם מחר ישוחררו לשוק קרקעות רבות במודל של מחיר מטרה זה לוקח שנים. לפרויקטים לוקח שנתיים להוציא היתר. השנתיים האלה עולות כסף ומשפיעות על המחיר. מישהו צריך לממן את הסיכון של מה יקרה בסוף עם הקרקע. כל שקל שיורד במחיר הקרקע יכול להוזיל את המחיר הסופי ומפחית את הסיכון המשמעותי של היזמים. זוג צעיר מסתכל על מה הוא צריך לעשות עכשיו בשביל לקנות אז בוודאי שזה משפיע על ההכנסה הפנויה גם לצרכים אחרים. יש הרבה אנשים שהתייאשו והבינו שכבר לא יגיעו לדירה אז הם לא חוסכים והם קונים עוד חולצה, ויש אנשים שנכנסים לבונקר וחוסכים שקל לשקל".

לדבר פרופ' אבי שמחון, לשעבר יו"ר הוועדה המייעצת לשר האוצר: "ההשפעה של תכנית מטרה תהיה שולית לפחות עד 2020. הממשלה ישנה בעמידה כבר הרבה מאוד זמן. הדירה הראשונה במחיר מטרה תהיה מוכנה לא לפני 2018. זו תכנית שטובה בעיקר עבור משרדי הפרסום שמריצים את הקמפיינים שלה. יש שלושה דברים שמשפיעם על מחירי הדירות בימים כתיקונים – ריבית, ריבית וריבית. בשנים 2000-2007 מחירי הדירות ירדו כי הריבית היתה גבוהה. מאז הריבית ירדה והמחירים עולים. רק לפני כמה שנים הריבית ששילמו נוטלי המשכנתאות היתה 7-8 אחוז והיום היא 2-3 אחוז. אני לא חושב שב-2015 הולך לקרות משהו במחירי הנדל"ן, ובגלל שאנחנו הולכים להישאר בסביבת ריבית נמוכה עוד הרבה זמן לא רואה שיהיה שינוי. יש לנו מפלצת בירוקרטית גדולה שאף אחד לא מצליח ואולי לא רוצה לטפל בה, אתם זוכרים את נתניהו עם רפורמת הפרגולות שלו, הדברים האלה באמת חשובים לו אבל עברו השנים ועד היום לא קרה כלום. זה יישאר ככה אלא אם כן יבוא האדם שיצליח לנער את המערכת ולהוציא בתקופה קצרה 200-250 אלף דירות, וזה אפשרי כמו שעשה שרון בשנות התשעים".

לדברי חנן מור, מנכ"ל קבוצת חנן מור: "לפי איך שזה נראה כרגע, לא נראה שתהיה יכולת בשנים הקרובות לטפל במחירי הנדל"ן וגם לא נראה לי שיש רצון. הגיע הזמן לשים את האמת בפנים, המגזר הציבורי צריך להפוך את עורו ולהשתנות. הוא סלע הבעיה של ישראל. שחררו אותנו מהעול הזה. כללי העבודה הם קטסטרופה. למשרד הבינוי אין את האחריות לנדל"ן בישראל כי יש את משרד הפנים ויש את הוועדות. צריך להיות גורם אחד שמטפל בזה. אין לנו קבלני משנה ואין לנו ספקים, לוח הזמנים לבנייה ארוך, וקבלנים פושטים רגל כל שני וחמישי כי המערכת לא מטופלת עשרות שנים. 99 אחוז ממי שיקח אחריות על נדל"ן בישראל יכשל מבלי שישנו את איך שהמערכת עובדת. מטרתנו כמדינה לאפשר פתרונות גם לקנות וגם לשכור. בישראל עולה היום לבנות דירה 700-900 אלף שקל בין השאר בגלל המיסוי של המדינה וזה לא כלכלי לאף גוף לבנות דירה להשכרה. הדיור משפיע על כל חלקה טובה, כשאנשים מסיימים צבא והולכים לאוניברסיטה הם חושבים מה ילמדו כדי להשתכר טוב ולקנות דירה וזה מדכא את כל היזמים, אין רוח יזמית כי אנשים חוששים לקחת סיכון".

ד"ר סתוונית שמואלי, מנהלת מחוז מרכז משרד הבינוי והשיכון: "אין ספק שהזעזוע הפוליטי גורם לאי וודאות ולשינויים. אבל מה זה עוד חצי שנה לעומת הנצח? יש עוד תכניות חוץ ממע"מ אפס, כמו למשל מחיר מטרה שזו תכנית שאנחנו ננתק אותה ממע"מ אפס והיא עומדת בפני עצמה ופונה לפלח שוק הרבה יותר גדול מאשר תכנית מע"מ אפס. בנוסף, יש עבודה מאומצת בנושאים נוספים, יש הסכמים שכבר נסגרו בשטח עם רשויות מקומיות כמו ראש העין, מודיעין, קרית ביאליק וראשון לציון. הרעיון הוא שזה ישפיע גם על הישובים הסמוכים וייאלץ אותם להוריד מחירים".
 

על המחבר
הוספת תגובה

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
תגובות

אין תגובות

על המחבר

רק למשתמשים רשומים גישה מלאה לכל ישומי האתר !

על מנת ליהנות מכל הפיצ'רים והשירותים אותם אנו מציעים בפורטל החדש - מומלץ לבצע הרשמה קצרה ולנהל כרטיס אישי (ניתן גם באמצעות היוזר בפייסבוק).

ההרשמה והשימוש בתכני הפורטל ללא עלות !

הירשםהתחבר

לחצת על "סל המשרות"

רק למשתמשים רשומים גישה לסל המשרות

אנו ממליצים לכם להירשם או להתחבר לאתר כדי ליהנות ולייעל את תהליך חיפוש העבודה.

משתמש שאינו רשום רשאי לשלוח קורות חיים לכל משרה בנפרד.

חזרה ללוח הדרושים | הירשם | התחבר