מועצת הקבלנים: צעדים חשובים ביחס לקבלני הבנייה וקבלני השיפוצים

החלטה ראשונה: ריווח מדרגות הסיווג

המועצה קיבלה החלטה שמשמעותה ריווח מדרגות הסיווג לקבלני בנייה למגורים בדירוגים הנמוכים על מנת להרחיב את היקף העבודות המאושרות לקבלנים ברמות הסיווג הנמוכות ועל מנת לאפשר לקבלנים אלה לבצע עבודות להקמת מבני מגורים טיפוסיים של עד 4 קומות, להגדיל את פעילותם ואת התחרות, המקצועיות וההתמקצעות בענף.

תקנות רישום קבלנים קובעות את סיווג הקבלנים בענפים שבהם רשומים קבלנים בפנקס. בהתאם לתקנות ישנן חמש דרגות סיווג וכל דרגת סיווג מתייחסת להיקף הכספי המותר לקבלן לבצע בענף שבו הוא רשום באתר אחד (בבנייה למגורים גם בהיקף במ"ר). כלומר, קבלן רשאי לבצע עבודות הנדסה בנאיות רק במסגרת הסיווג שאושר לו.

מנתוני הלמ"ס ניכר כי חל גידול בשטח הבניין הממוצע, שייתכן ונובע מהשינוי בתמהיל התחלות הבנייה, כאשר עם השנים חל גידול במשקלה של הבנייה הגבוהה. בעקבות השינויים נוצר קושי לקבלנים בתחילת דרכם ונותרו בידיהם אפשרויות ביצוע מעטות מדי.

סיווג הקבלנים הנוכחי מאפשר לקבלני בניין לבנות בניינים למגורים עד שטח של 1,500 מ"ר בלבד. מכאן עולה כי קבלנים ברמת סיווג 1 אשר בונים מבנים בני 4 קומות עוברים לכאורה על החוק ועל היקף הביצוע המותר להם.

על סמך האמור לעיל הוצעו במועצת הקבלנים מדרגות חדשות שיאפשרו להרחיב את היקף העבודות המאושרות לקבלנים בשתי רמות הסיווג הנמוכות ב-500 מ"ר.

החלטה שנייה: הסדרת ענף השיפוצים

בשיתוף פעולה של משרד הבינוי והשיכון, התאחדות קבלני השיפוצים, התאחדות בוני הארץ והסתדרות עובדי הבניין והעץ גובש מתווה 'צומח' להסדרת ענף השיפוצים בישראל הסובל מתופעות של עבודות שיפוץ המבוצעות על ידי קבלנים ללא רישיון. פתרון זה צפוי להיטיב הן עם ציבור המשפצים הן עם קבלני השיפוצים.

בענף השיפוצים קיימת תופעה של קבלני שיפוצים העוסקים בעבודות שיפוצים במשך שנים ארוכות ללא רישיון קבלן. בבואם לקבל רישיון קבלן הם נתקלים בסירוב וזאת בטענה כי הינם חסרי הכשרה מקצועית וניסיון חוקי שנרכש במסגרת פעילות בחברה קבלנית רשומה. נוצרה מציאות של פעילות ענפה בענף השיפוצים על ידי קבלנים לא מורשים.

לשם קביעת מנגנון אשר יסדיר את פעילות הענף, ויכניס את אותם קבלני שיפוצים לא רשומים תחת פיקוח ורגולציה של רשם הקבלנים, גובש מתווה "צומח" שיכניס את המבקשים תחת מעקב ויאפשר להם להתפתח בהיקפי עבודות.

על פי המתווה שגובש והומלץ על ידי הוועדה המייעצת לרשם הקבלנים, מי שביצע עבודות ב-5 שנים אחרונות בהיקפים נמוכים יופנה לבחינות מלאות לענף 131 (ענף שיפוצים) וככל שיסיים אותם בהצלחה יקבע לו תת סיווג ל-131/1 הקובע כי יוכל לבצע עבודה בהיקף של עד 350,000 ₪ (סכום המגלם היקף שיפוץ ממוצע בדירה).

הקבלן יהיה מחויב להישאר בדרגה זו 3 שנים ולבצע בתוך ה-3 שנים היקף עבודות מצטבר של 1,050,000 מיליון ₪ (350,000X3) שמתוך סכום זה יהיו לפחות 3 עבודות בהיקף של 175,000 ₪ כל אחת (50% מהיקף התת סיווג) לאורך התקופה של 3 שנים. אם יעמוד בתנאים אלה, יעלה מדרגה ויהיה רשאי לבצע עבודות עד 1.5 מיליון ₪.

בכך יושגו מספר יעדים וביניהם שינוי המצב הקיים המונע מקבלני שיפוצים ותיקים העוסקים בעבודות בהיקף כספי נמוך מלהירשם בפנקס הקבלנים, הכנסת כמות גדולה של קבלנים לא רשומים בשיפוצים (חאפרים) למעגל הרגולציה והמעקב של הרגולטור על כל המשתמע מכך. בניית מסלול "צמיחה" מאפשר לקבלן השיפוצים לגדול באופן מבוקר תוך הבניית תהליך של 3 שנים בו הקבלן צומח כנדרש ולומד את המקצוע בהיותו בעל רישוי.

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון עו"ד שלמה בן אליהו מסר כי "הצעדים עליהם החליטה מועצת הקבלנים הם בעלי חשיבות גבוהה לעוסקים בענף הבנייה והשיפוצים, ומשפיעים על הציבור הרחב של רוכשי הדירות ומשפצי הדירות. ריווח סיווג הקבלנים והסדרת ענף השיפוצים יביאו לצמצום נטל הבירוקרטיה לצד הגברת הפיקוח והאכיפה".

רשם הקבלנים עו"ד אמנון כהן הוסיף כי "לשתי ההחלטות יש השלכות רחבות על המשך פעילות ענף הבנייה והשיפוצים, בצמצום נטל הרגולציה תוך שמירה על האינטרס הציבורי הרחב. בכוונתו להמשיך במגמה זו ולפעול לקבלת החלטות נוספות שיבטאו את קיומן של עקרונות אלו".

על המחבר
הוספת תגובה

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
תגובות
1 תגובות
התמונה של אנונימי
אבי
פשוט משעמם להם , שישקיעו ברמת הביצוע , רשם הקבלנים ממזמן פשט את הרגל .
על המחבר

רק למשתמשים רשומים גישה מלאה לכל ישומי האתר !

על מנת ליהנות מכל הפיצ'רים והשירותים אותם אנו מציעים בפורטל החדש - מומלץ לבצע הרשמה קצרה ולנהל כרטיס אישי (ניתן גם באמצעות היוזר בפייסבוק).

ההרשמה והשימוש בתכני הפורטל ללא עלות !

הירשםהתחבר

לחצת על "סל המשרות"

רק למשתמשים רשומים גישה לסל המשרות

אנו ממליצים לכם להירשם או להתחבר לאתר כדי ליהנות ולייעל את תהליך חיפוש העבודה.

משתמש שאינו רשום רשאי לשלוח קורות חיים לכל משרה בנפרד.

חזרה ללוח הדרושים | הירשם | התחבר