תוכנית רישוי ירוק אושרה פה אחד בממשלה

​ממשלת ישראל אישרה בישיבתה אתמול את ההצעה המשותפת של ראש הממשלה והשר להגנת הסביבה לרישוי ירוק. מהפכת הרישוי הירוק, אותה הוביל השר להגנת הסביבה, ח"כ עמיר פרץ, מיישרת קו עם הנהוג באירופה, ותביא לייעול הרגולציה ובכך גם לעידוד הצמיחה. התוכנית, המוגשת במשותף עם משרד ראש הממשלה, מהווה סנונית ראשונה לתוכניתו של ראש הממשלה להפחתת הרגולציה בישראל, אותה מגבש מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר. בישיבתה השבועית קיימה הממשלה דיון מיוחד בנושא רידוד הרגולציה הממשלתית.

לפי התוכנית, בעלי עסקים יקבלו היתר בטווחי זמן ידועים מראש שתקפים לשבע שנים, במקום לטווחי זמן קצרים יותר (של שנה, 3 שנים וכו') כפי שנהוג כיום, ובכך תינתן להם ודאות רבה יותר לגבי פעילות העסק. במקום לפעול מול מספר גופים ולקבל היתרים שונים, דבר הגוזל זמן רב ומשאבים, המשרד יעניק רישיון ירוק אחד הכולל את מרבית ההיתרים הסביבתיים. המשרד יעמיק את הפיקוח על מפעלים גדולים שפוטנציאל הזיהום מהם רב יותר. ייעול הרגולציה יביא להקטנת העלויות של המפעלים ויחסוך להם משאבים. מהלך זה, הקיים כבר במדינות אירופה המתקדמות ביותר, יגביר את כושר התחרות של העסקים הישראלים בשוק העולמי, יעודד צמיחה ויאפשר הורדת מחירים לצרכן הישראלי.

כיום כל בעל עסק נדרש לאישורים הבאים מהמשרד להגנת הסביבה: אישור נציג המשרד להגנת הסביבה לרישיון עסק, היתר פליטה לאוויר, היתר רעלים, אישור לסילוק פסולת מסוכנת, היתר הזרמה לים או הטלה לים. כל אחד מהאישורים תקף לפרק זמן אחר - עובדה המחייבת בעלי עסקים לחזור ולקבל כל אחד מהאישורים מגורמים שונים במשרד ובטווחי זמן שונים. כאמור, מרבית ההיתרים יאוחדו לאישור אחד, שיהיה תקף לזמן ארוך יותר וקבוע. בנוסף, ישנם רגולטורים נוספים מלבד המשרד להגנת הסביבה הדורשים לעיתים דרישות סותרות מהמפעלים. הדבר מביא לעלויות עודפות המגולגלות בסופו של דבר על הציבור. הרישוי הירוק צפוי להסדיר את הסתירות בין הרגולטורים השונים בתחום הסביבתי.

עקרונות הרישוי הירוק נדונו במשך יותר משנה בין המשרד להגנת הסביבה בשיתוף משרד הכלכלה, הארגונים הסביבתיים ומנכ"ל התאחדות התעשיינים, אמיר חייק. עם אישור החלטת הממשלה, יוביל משרד להגנת הסביבה שורה של תיקוני חקיקה להסדרת המהלך.

ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, הדגיש כי "צמצום ופישוט הרגולציה הם יעד אסטרטגי למדינת ישראל. הרגולציה בישראל צריכה לעבור שינוי יסודי, אנחנו עובדים על זה, והיום הובאו לממשלה צעדים שאנחנו עושים בכיוון זה - הן ברשות לניירות הערך, והן במשרד להגנת הסביבה. השר פרץ ומשרד ראש הממשלה עבדו יחד כדי לפשט, לצמצם ולהקל בנושא הרגולטורי. זו דוגמא מצויינת ומהלך ראשון מתוך תוכנית הרגולציה שאנו מכינים."

השר להגנת הסביבה, ח"כ עמיר פרץ: "הרישוי החדש הוא קפיצת מדרגה סביבתית לרמה של הדירקטיבה האירופית ויאפשר צמיחה ירוקה, רגולציה יעילה והגנה קפדנית על איכות הסביבה. לא נתפשר בדרישות הסביבתיות. אנו הולכים למהלך שמצד אחד יגביר את הפיקוח והמעקב על המפעלים, ויחד עם זאת יצמצם את הבירוקרטיה בקבלת היתרים סביבתיים. רישוי אחד יאגד בתוכו את מרבית האישורים ויהיה בעל תוקף לטווח ארוך כדי לאפשר יציבות ואופק תכנוני לתעשייה".

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר: "מהלך הרישוי הירוק מהווה מהלך ראשון במסגרת תוכנית ראש הממשלה לרידוד הרגולציה. המהלך יאפשר לעסקים להסדיר את כל הרשיונות ב- One Stop Shop, בצורה יעילה ונוחה ויצור עבורם ודאות ושקט תעשייתי למשך שנים תוך שמירה על הסביבה. ודאות בעולם העסקים היא שמן בגלגלי הכלכלה ומבחינת משרד ראש הממשלה, אנו מאמצים את המהלך אותו הוביל השר פרץ כבשורה ומודל לחיקוי עבור משרדים ורגולטורים אחרים." 

על המחבר
הוספת תגובה

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
תגובות

אין תגובות

על המחבר

רק למשתמשים רשומים גישה מלאה לכל ישומי האתר !

על מנת ליהנות מכל הפיצ'רים והשירותים אותם אנו מציעים בפורטל החדש - מומלץ לבצע הרשמה קצרה ולנהל כרטיס אישי (ניתן גם באמצעות היוזר בפייסבוק).

ההרשמה והשימוש בתכני הפורטל ללא עלות !

הירשםהתחבר

לחצת על "סל המשרות"

רק למשתמשים רשומים גישה לסל המשרות

אנו ממליצים לכם להירשם או להתחבר לאתר כדי ליהנות ולייעל את תהליך חיפוש העבודה.

משתמש שאינו רשום רשאי לשלוח קורות חיים לכל משרה בנפרד.

חזרה ללוח הדרושים | הירשם | התחבר